CES 2015: Nvidia Tegra X1

Nvidia Tegra X1 to potężny mobilny układ oferujący ogromną wydajność. Miejmy nadzieję, że będzie on również bardzo oszczędny w wykorzystywaniu zasobów akumulatorów smartfonów i tabletów.

Tuż przed targami CES prezes Nvidii, Jen-Hsun Huang, zaprezentował najnowsze mobilne dzieło swojej firmy, 64-bitowy układ Tegra X1. To prawdziwy "potwór", którego kluczowe cechy przedstawiają się następująco;

- cztery rdzenie Cortex A57 (2 MB L2) i cztery Cortex A53 (512 KB L2)

- 256-rdzeniowy moduł graficzny zbudowany w oparciu o architekturę Maxwell

Tegra X1 jest wydajniejszy od Tegry K1. Nvidia podkreśla, że jest to pierwszy mobilny procesor, który zapewnia moc obliczeniową przekraczającą wartość 1 Teraflops. Dzięki potężnemu GPU mobilni gracze mogą liczyć na znacznie lepsze wrażenia podczas grania (tablety i smartfony dorównać mają konsolom do gier). Radzi on sobie też bez problemu z odtwarzaniem wideo w rozdzielczości 4K z częstotliwością 60 kl./s.

Jest jedno "ale"

Patrząc na powyższe dane oraz zaprezentowane możliwości (podczas pokazu zachwyt zebranych wzbudziło demo Elemental na silniku Unreal Engine 4) nowy mobilny układ Nvidii zapowiada się fantastycznie. Niestety jest jednak jedno "ale". Jen-Hsun Huang bowiem wyjątkowo oszczędny był jeżeli chodzi o informacje na temat efektywności energetycznej deklarując jedynie, że będzie ona "lepsza". To trochę niepokojące jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że parametr ten jest kluczowy w przypadku mobilnych urządzeń.

Kiedy premiera?

Pierwsze urządzenia korzystające z układy Tegra X1 powinny pojawić się na rynku w pierwszej połowie 2015 roku.