CES 2015: tablety idą w odstawkę, OLED-y atakują, smartfony...

Asus

Na stoisku Asusa pojawiła się nowa seria komputerów 2w1 (notebook, który po odłączeniu klawiatury przemienia się w tablet) - Transformer Book Chi. W jej skład weszły trzy modele:

Transformer Book T300 Chi: odłączany (otrzymujemy dysponujący aluminiową obudową tablet) dotykowy 12,5-calowy ekran IPS o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli), procesor Intel Core M, od 4 do 8 GB pamięci operacyjnej i od 64 do 128 GB przestrzeni dyskowej, waga 1420 g (tablet: 720 g), system Windows 8.1.

Transformer Book T100 Chi: odłączany (otrzymujemy dysponujący aluminiową obudową tablet) dotykowy 10,1-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, procesor 4-rdzeniowy procesor Intel Atom, 2 GB pamięci operacyjnej i od 32 do 64 GB przestrzeni dyskowej, waga 1000 g (tablet: 570 g), system Windows 8.1.

Transformer Book T90 Chi: odłączany (otrzymujemy dysponujący aluminiową obudową tablet) dotykowy 8,9-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, procesor 4-rdzeniowy procesor Intel Atom, 2 GB pamięci operacyjnej i od 32 do 64 GB przestrzeni dyskowej, waga tabletu 400, system Windows 8.1.

Nie jest dobrze...

Ogólnie przeglądając "tabletowe" stoiska można dojść do wniosku, że ten segment przeżywa poważny kryzys. Cóż, po zadomowieniu się na rynku fabletów (nawet Apple przełamało niechęć do tego typu urządzeń) było jedynie kwestią czasu, że tak się stanie.

Smartwatche

Rynek smartwatchy rozwija się coraz bardziej dynamicznie, w czym duży udział ma firma Google, która udostępniła platformę Android Wear oraz zbliżająca się premiera pierwszego tego typu urządzenia Apple. Podczas CES producenci zaprezentowali wiele takich urządzeń, z których wybraliśmy dwie propozycje.

LG + Audi

Duże zainteresowanie wzbudził zaprojektowany przy współpracy z Audi nowy smartwatch LG, który w odróżnieniu od podobnych produktów w ofercie koreańskiej firmy nie korzysta z platformy Google, lecz WebOS.

Urządzenie wygląda świetnie, będzie miało własny slot na kartę SIM i pozwoli np. przywołać samochód do użytkownika. Co ważne, obawy, że mamy tutaj do czynienia z gadżetem, który będzie jedynie dodawany do najdroższych modeli Audi, okazały się nieuzasadnione.

BBM

Kolejna interesująca informacja na temat smartwatchy pojawiła się ze strony BlackBerry. Zaprezentowała ona bowiem komunikator BBM (BlackBerry Messenger) przeznaczony do współpracy z zegarkami korzystającymi z platformy Android Wear. Warto przypomnieć, że usługa ta ma już obecnie ponad 90 milionów użytkowników, których liczba w ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie.