CES 2015: tablety idą w odstawkę, OLED-y atakują, smartfony...

Notebooki, a właściwie ultrabooki

Dell

Na uwagę z pewnością zasługuje tutaj sprzęt Della, nowa edycja notebooka XPS 13. Ten 13-calowy notebook przykuwa wzrok ekranem, który otoczony jest niesamowicie cienką ramką. Dzięki temu przy zapewnieniu takiej samej przestrzeni roboczej, jak produkty konkurencji, jest on mniejszy (ma wymiary 11-calowego notebooka), a więc wygodniejszy przy przenoszeniu.

Dell XPS 13

Dell XPS 13

Z pozostałych cech urządzenia warto wspomnieć o ogromnej rozdzielczości sięgającej 3200 x 1800 pikseli, wykonanej z aluminium oraz włókien węglowych obudowie (waga notebooka to 1,2 kg), piątej generacji procesorów Intel Core, maksymalnie 8 GB RAM oraz czasie pracy wynoszącym aż 15 godzin przy wersji urządzenia korzystającej z procesora Core i5 i ekranu Full HD.

Lenovo

Lenovo odświeżyło notebook ThinkPad X1 Carbon. Urządzenie cechuje niewielka waga (1,31 kg), bardzo porządne wykonanie oraz wytrzymała obudowa z włókna węglowego.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (edycja 2015)

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (edycja 2015)

Podstawowe cechy: 14-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) lub WQHD (2560 x 1440 pikseli), procesor (najwydajniejszy model) Intel Core i7 piątej generacji (Broadwell), do 8 GB RAM, SSD PCI-Express do 512 GB, czytnik linii papilarnych, Windows 8.1.

Na koniec warto wspomnieć o szalenie istotnej rzeczy: nowa edycja urządzenia zapewniać ma maksymalny czas pracy nawet o 2 godziny dłuższy od poprzedniej (do 10,9 godzin).

Nowy ThinkPad X1 Carbon w wersji podstawowej został wyceniony na 1249 dolarów. Jego sprzedaż powinna się rozpocząć jeszcze w styczniu.

Telewizory

Walka na platformy

Podczas tegorocznych targów CES rozmachu nabrała walka na platformy Smart TV. Samsung, najważniejszy gracz na rynku, postawił na system Tizen, natomiast jego rodzimy konkurent, firma LG, na WebOS. Do gry ponownie zamierza jednak także wkroczyć Google, które doznało porażki przy okazji zaprezentowanej w 2010 roku platformy Google TV. Jej następczyni, Android TV, szeroko bowiem prezentowana była na targach przez telewizory takich firm jak Sony, Sharp i TP-Vision (telewizory marki Philips). Dodatkowo Google poinformowało, że lista partnerów Android TV jest już całkiem bogata:

Oficjalna lista partnerów Google Android TV

Oficjalna lista partnerów Google Android TV

Jeżeli chodzi o same telewizory, na CES królowały oczywiście modele 4K. Mocno swoją obecność (dzięki LG) zaznaczyła również oczekiwana już lata temu technologia OLED. Poniżej wybraliśmy kilka najbardziej naszym zdaniem interesujących produktów.

Nowa linia telewizorów OLED od LG

Nowe telewizory OLED 4K oferują ekrany o przekątnej 55, 65 i 77 cali. W sumie otrzymujemy do dyspozycji siedem modeli, każdy korzystający z technologii WRGB, która dokłada biały subpiksel, dzięki czemu wyświetlany obraz cechować ma bardziej bogata paleta barw. Do dyspozycji otrzymujemy dodatkowo funkcję pozwalającą na uzyskanie idealnej czerni oraz nieskończonego współczynnika kontrastu.

Nowe telewizory będą korzystały z platformy webOS 2.0. Klient będzie mógł także kupić model wyposażony w zakrzywiony ekran. Oferta LG pokazuje, że technologia OLED nareszcie szerzej zagości na rynku telewizorów dając nadzieję, że w niedalekiej przyszłości na tego typu odbiornik, podobnie jak obecnie na LED LCD, będzie mógł sobie pozwolić każdy z nas.

Sony

Firma Sony zaprezentowała interesujące modele telewizorów 4K LED TV z serii Sony X900C. Urządzenia korzystają z systemu Android TV i procesora X1, który gwarantować ma lepszą jakość wyświetlanego obrazu oraz cechują się niebywale smukłą konstrukcją: ich grubość w najcieńszym miejscu wynosi zaledwie 4,9 mm:

Firma Sony twierdzi, że pod tym względem ustanowiła nowy rekord świata.

Samsung

Samsung w odróżnieniu od LG skupił się na technologii LED prezentując rozwinięcie telewizorów UHD w postaci zakrzywionych telewizorów SUHD. Czego możemy oczekiwać? Poniżej "wszystkomówiący" cytat ze strony koreańskiej firmy:

"Nanokrystaliczny półprzewodnik telewizora SUHD TV transmituje światło o różnej barwie w zależności od długości fali, umożliwiając najdoskonalsze odwzorowanie barw i największą efektywność świetlną wśród dostępnych dziś odbiorników. Technologia ta pozwala uzyskać szeroką gamę bardziej naturalnych kolorów, oferując użytkownikom 64 razy lepszą ekspresję kolorów niż w przypadku konwencjonalnych telewizorów.

Silnik remasterujący SUHD automatycznie analizuje jasność obrazów w celu ograniczenia dodatkowego zużycia energii, oferując optymalny kontrast i pozwalając na uzyskanie głębokiej czerni i większej jasności (biel jest 2,5-krotnie jaśniejsza niż na ekranie konwencjonalnego telewizora). Liczbę punktów dopasowania koloru zwiększono dwukrotnie z myślą o niezwykle wiernym odwzorowaniu barw."

Podsumowując, powinniśmy liczyć na lepszy obraz przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za energię. Opinie na temat nowych modeli są pozytywne. Jest postęp w jakości obrazu w porównaniu do modeli z poprzedniego roku. Tym samym Samsung udowadnia, że można jeszcze sporo "wycisnąć" z technologii LED LCD, która w dalszym ciągu, jak się zdaje, będzie mogła skutecznie konkurować z technologią OLED.

Różne gadżety