CES 2016: nowe smartfony, TV z HDR i...latająca taksówka


Telewizory

Panasonic DX900

Panasonic DX900 może się pochwalić spełnieniem specyfikacji "Ultra HD Premium" (podobne jak cała linia telewizorów SUHD Samsunga z 2016). Oznacza to, że spełnił on bardzo rygorystyczne kryteria grupy UHD Alliance (UHDA), co do jakości prezentowanego obrazu. I nie chodzi tutaj oczywiście tylko o rozdzielczość, ale także szereg innych parametrów, wśród których znajdziemy m.in. wydajność High Dynamic Range (HDR). To właśnie pod kątem jak najlepszego wykorzystania możliwości tej technologii (zapewnia obraz o większej rozpiętości tonalnej) został zbudowany DX900.

Panasonic DX900

Panasonic DX900

Panasonic DX900 korzysta z systemu składającego się z setek sterowanych stref oświetlenia. Są one odizolowane od siebie w taki sposób, aby światło przenikało pomiędzy nimi w jak najmniejszym stopniu. Dzięki temu możemy liczyć na naprawdę głęboką czerń oraz wysoką jasność (do 1000 cd/m²) "na większej części ekranu niż w przypadku innych ekranów HDR dostępnych aktualnie na rynku". Panasonic twierdzi, że DX900 „odtwarza obrazy i dźwięki dokładnie tak, jak chce tego reżyser”.

Telewizor trafi na rynek wiosną. Dostępny będzie w dwóch wersjach: 65-i 58-calowej. Cen nie podano.

Telewizory 8K

Firmy Samsung i LG zaprezentowały pierwsze telewizory, które poza oczywistym wsparciem dla wspomnianej wcześniej technologii HDR mogą się pochwalić ogromną rozdzielczością 8K (7680 x 4320 pikseli) cztery razy większą od 4K.

LG UH9800 wyposażony został w panel IPS ColorPrime Plus o ogromnej przekątnej wynoszącej aż 98 cali, którego podświetlenie realizowane jest za pośrednictwem 240 stref LED zapewniających możliwość osiągnięcia prawdziwie głębokiej czerni. Urządzenie oferuje do dyspozycji użytkownika system webOS 3.0 oraz jako pierwsze na rynku nowe złącze Super MHL zapewniające możliwość przesłania sygnału 8K z prędkością 120 klatek na sekundę.

LG UH9800

LG UH9800

Samsung UN98S9 oferuje 98-calowy panel Quantum Dot, lecz w odróżnieniu od konkurenta jest on zakrzywiony. Przy takiej wielkości ekranu powinno przełożyć się to na zauważalnie większy komfort podczas oglądania. Oczywiście nie zabrakło też wsparcia dla technologii HDR.

Samsung UN98S9

Samsung UN98S9

Ile będą kosztowały telewizory 8K Samsunga i LG nie wiadomo. Warto więc tylko przypomnieć, że 98-calowy LG UB9800 (4K UHD) został wyceniony na 40 tys. USD...

LG+OLED+HDR

Liderem na rynku telewizorów OLED jest firma LG, która potwierdziła to podczas targów CES prezentując siedem nowych "organicznych" modeli Smart TV. Dwa topowe modele należące do serii G6 wyposażone zostały w ekrany o przekątnej 65 i 75 cali. 10-bitowe panele zapewniają 99-procentowe pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 i pozwalają na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli). Oferują też wsparcie dla technologii HDR Pro i cechują się niewiarygodnie smukłą konstrukcją o grubości wynoszącej zaledwie 2,57 mm. W podstawie tych urządzeń zainstalowano soundbar korzystający z głośników Harman/Kardon.

LG G6

LG G6

Motoryzacja

FFZero1

Firma Faraday Future zaprezentowała przykuwające wzrok wszystkich wielbicieli motoryzacji koncepcyjne auto FFZero1. Napędzane ono jest energią elektryczną i wręcz powala osiągami. Wedle zapewnień producenta w trzy sekundy pozwala bowiem na osiągnięcie prędkości 320 km/h. Ponadto samochód wyróżnia wręcz kosmiczny design o czym możecie przekonać się oglądając poniższy film:

FFZero1 trafić ma na rynek za kilka lat. Czy uda się to zrealizować? Myślę, że są na to duże szanse. Warto bowiem zaznaczyć, że nad elektrycznym "Batmobilem" pracują byli pracownicy Tesli, natomiast firma Faraday Future ma dostęp do ogromnych środków finansowych.

Volvo i opaska Microsoftu

Volvo udowodniło, że opaska fitness Microsoft Band 2 może mięć inne interesujące zastosowanie. Na stoisku szwedzkiej firmy można było bowiem zobaczyć, jak współpracuje z systemem Volvo On Call (posiada go SUV XC90). Pozwala to jej właścicielowi na wydawanie głosowych komend, za pośrednictwem których możliwe jest realizowanie różnych działań takich jak zdalne odblokowanie drzwi, włączenie ogrzewania i klimatyzacji, wprowadzenie adres do nawigacji, włączenie klaksonu, czy błyśnięcie światłami.

Microsoft Band 2

Microsoft Band 2

Chevrolet Bolt EV

Bolt EV to elektryczny samochód przeznaczony dla 5-osób, który pozwalać ma na pokonanie na jednym ładowaniu aż 322 kilometrów. Wspomniany akumulator można naładować w 80% w zaledwie 30 minut. Auto uczy się stylu jazdy kierowcy i oferuje do jego dyspozycji 10,2-calowy dotykowy ekran oraz system multimedialny MyLink. Oczywiście nie zabrakło też integracji ze smartfonem.

Chevrolet Bolt EV

Chevrolet Bolt EV

Co istotne, auto, które ma trafić do produkcji pod koniec 2016 roku, oferowane będzie w cenie poniżej 30 tys. USD (uwzględnia ona rządowy rabat).

Różne