CES 2020 - Adata chwali się nowymi dyskami PCIe 4.0 z prędkością odczytu na poziomie 7 GB/s

Standard PCIe 4.0 pozwala producentom na budowę coraz szybszych nośników. Transfery na poziomie 7000 MB/s robią piorunujące wrażenie.

PCIe 4.0 zostało oficjalnie zaimplementowane po raz pierwszy w zeszłym roku. Obsługa nowego standardu została wprowadzona w procesorach AMD Ryzen trzeciej generacji. Większość nowych dysków SSD, które przyjechały na targi Consumer Electronics Show 2020 jest w stanie osiągnąć transfery na poziomie 5000 MB/s przy odczycie oraz 4400 MB/s przy zapisie. Adata chwali się jednak, że jej dysk XPG Sage jest znacznie szybszy. Nośnik podłączony do komputera z obsługą PCIe 4.0 (platforma AMD) za pomocą portu M.2 z wykorzystaniem protokołu NVMe pozwala osiągnąć sekwencyjną prędkość odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 7000 MB/s i 6000 MB/s.

CES 2020 - Adata chwali się nowymi dyskami PCIe 4.0 z prędkością odczytu na poziomie 7 GB/s

Źródło: techspot.com

Dla producenta sam transfer to nie wszystko. Adata pragnie również zaimponować nam parametrem IOPS, który wynosi odpowiednio 1 000 000 i 800 000. Nośnik Adata XPG Sage sprzedawany będzie w różnych wersjach pojemnościowych. Największa zaoferuje aż 4 TB przestrzeni dyskowej.

Zobacz również:

  • CES 2022 - ASUS prezentuje nowe Zenbooki OLED na 2022 rok
  • Czym różnią się dyski SSD NVMe, M.2 i SATA? [PORADNIK]

Na targi Consumer Electronics Show 2020 przywieziono próbkę inżynieryjną, która osiągnęła nieco ponad 5300 MB/s podczas odczytu sekwencyjnego. Inżynierowie obiecują, że do momentu wprowadzenia urządzenia na rynek dopracują oprogramowanie i firmware dysku. Pierwsze egzemplarze pojawią się w sklepach jeszcze w tym roku.

Dysk SSD zaprezentowany przez Adata co prawda nie osiągną deklarowanych prędkości, ale nawet próbka inżynieryjna osiąga wynik około 2 razy lepszy od dysków NVMe korzystających z PCIe 3.0. Transfer na poziomie 7 GB/s już niedługo może stać się rzeczywistością. Gigabyte twierdzi w końcu, że posiada dysk SSD oparty na PCIe, który pozwala na osiągnięcie prędkości odczytu wynoszącej 15 000 MB/s.

Próbka inżynieryjna wygląda podobnie do innych dysków SSD w formacie M.2 2280. Producent poinformował, że wersja finalna wyposażona będzie w unikalny radiator, który uatrakcyjni wizualne XPG Sage.

Dla przypomnienia większość współczesnych komputerów posiada nośniki SSD podłączone za pomocą protokołu SATA III, który pozwala osiągnąć realne transfery na poziomie 530 MB/s. Nowsze konstrukcje korzystają z dysków NVMe PCIe 3.0, które potrafią zapewnić przepustowość wynoszącą ponad 2000 MB/s.

Źródło: techspot.com