CES 2020 - Intel pokazuje 10 nm+ procesory Tiger Lake

AMD prezentuje 7 nm układy Ryzen 4000, a Intel skupia się na udoskonaleniu 10 nm procesu technologicznego.

Tegoroczne targi Consumer Electronics Show przyciągnęły do siebie dwóch największych producentów procesorów. Mowa oczywiście o AMD oraz Intel. Czerwoni zaprezentowali mobilne Ryzen'y 4000 zbudowane w oparciu o 7 nm proces technologiczny, a Intel zademonstrował układy Tiger Lake. To procesory mobilne kolejnej generacji, które są następcami niedawno zaprezentowanych układów Ice Lake, których polska premiera odbyła się w październiku.

CES 2020 - Intel pokazuje 10 nm+ procesory Tiger Lake

Źródło: intel.com

Rodzina Tiger Lake produkowana będzie w procesie technologicznym 10 nm+. Intel nie zdradził zbyt wielu szczegółów na temat najnowszych procesorów. Przekazano jedynie, że firma skupiła się na poprawie wydajności procesora w obliczeniach AI oraz dalszych ulepszeniach kart graficznych. Przedstawiciele producenta wspominali o dwucyfrowym wzroście wydajności procesora, "gigantycznym" skoku wydajności SI oraz "ogromnym" wzroście wydajności graficznej dzięki zastosowaniu układów z rodziny Xe.

Intel przekazał także, że układy Tiger Lake jako pierwsze na rynku zaoferują obsługę standardu Thunderbolt 4, który zaoferuje czterokrotnie większą przepustowość od USB 3. Niebiescy zaprezentowali możliwości zintegrowanej z procesorami Tiger Lake karty graficznej w grze Warframe.

Prawdopodobnie nowe procesory Tiger Lake trafią do komputerów przenośnych jeszcze w 2020 roku. Intel zaprezentował przy okazji również płytę główną zawierającą procesor Tiger Lake i nazwał ją najmniejszą płytą główną tego typu, jaką kiedykolwiek zaprezentowano.

Niebiescy przedstawiając układy Tiger Lake z kartą graficzną Xe powiedzieli również, że pracują nad dyskretnym układem graficznym o oznaczeniu DG1. Podobnie, jak w w przypadku nowych procesorów nie zdradzono żadnych szczegółów ani specyfikacji technicznych, ale zaprezentowano działający prototyp z wgraną grą Destiny 2.

Data premiery karty graficznej DG1 jest bliżej nieokreślona.

Intel pochwalił się także, że jego inicjatywa Project Athena ma się dobrze i będzie dalej rozwijania. Zaprezentowano wszystkie laptopy, które uzyskały certyfikacje.

CES 2020 - Intel pokazuje 10 nm+ procesory Tiger Lake

Źródło: Intel.com

Źródło: neowin.net