CES: 56-calowy OLED TV od Sony. Pierwszy na świecie "organiczny" TV o rozdzielczości 4K

Firma Sony zaprezentowała pierwszy na świecie telewizor OLED oferujący ogromną rozdzielczość 4K. Urządzenie dysponuje ponadto potężnym, 56-calowym ekranem.

Firma Sony jako pierwsza na świecie wprowadziła do sprzedaży w 2008 roku telewizor OLED. Był nim model noszący oznaczenie XEL-1, który oferował malutką przekątną (11 cali) i dostępny był za nieproporcjonalnie wysoką cenę 2500 USD.

Wraz z rozpoczętymi właśnie targami CES japoński producent przypomniał o swoim "organicznym" biznesie prezentując prototypowy telewizor OLED dysponujący aż 56-calową przekątną (zaprezentowane na poprzednich targach odbiorniki LG i Samsunga oferowały 55-calowe ekrany). Co jednak najważniejsze, urządzenie to jako pierwsze na świecie pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K (konkretnie 3840 x 2160 pikseli; cztery razy więcej punktów niż wyświetlacz Full HD) co oznacza, że przygotowane jest do współpracy ze standardem wyświetlania obrazu telewizyjnego Ultra High Definition Television (UHDTV).

Jakie robi wrażenie? Przeglądając wpisy dziennikarzy, którzy mieli okazję widzieć na własne oczy prezentowany telewizor w akcji wydaje się, że generowany przez niego obraz musi być naprawdę niesamowity:

"w naszych oczach wyświetlany obraz prezentuje się niesamowicie"

"jest to jeden z najpiękniejszych wyświetlaczy, jakie widzieliśmy"

- czytamy w serwisach Mashable i The Verge.

Jak już wspomnieliśmy, zaprezentowany telewizor to na razie prototyp więc nie mamy obecnie żadnych informacji na temat daty wprowadzenie go do sprzedaży, czy też przybliżonej ceny. Jeżeli chodzi o ten drugi element pewne światło może tutaj rzucić fakt, że 84-calowy "ledowy" telewizor Sony XBR-84X900 4K HDTV kosztuje 25 tysięcy dolarów. Możemy więc być pewni, że za "oledową" konstrukcję (jeżeli w ogóle trafi do sprzedaży) przyjdzie nam zapłacić tyle...co za dom!


Zobacz również