CES: Casio Green Slim - hybrydowy jasny projektor bez rtęci

Firma Casio zaprezentowała na targach CES nowy projektor noszący oznaczenie XJ-A255 Green Slim. Co interesujące, źródłami światła w urządzeniu są dioda LED i laser. Producent podkreśla, że pomimo braku standardowej lampy, potrafi ono jednak wyświetlić obraz cechujący się dużą jasnością.

Testy PC Worlda - projektory

CES: Casio Green Slim - hybrydowy jasny projektor bez rtęci

Hybrydowa nowość Casio

Korzystający z technologii DLP projektor należy do nowej linii Green Slim. Cechuje się niewielką grubością wynoszącą zaledwie 43 mm (pozostałe wymiary - 216 x 280 mm) i waży 2,3 kg. Jego producent postanowił pozbyć się zwykłej lampy (zawiera szkodliwą dla środowiska rtęć) zastępując ją hybrydowym rozwiązaniem składającym się z czerwonej diody LED i niebieskiego lasera. Poprzez odpowiednią zmianę światła tego drugiego uzyskano jasne światło zielone - wykorzystano do tego, jak czytamy w informacji prasowej, "element fluorescencyjny". Co ważne, żywotność takiego tandemu sięga 20 tys. godzin.

Projektor pomimo braku standardowej lampy pozwala na wyświetlanie obrazu, którego jasność sięga 3000 ANSI Lumenów. Jego rozdzielczość to 1280 x 800 pikseli.

Urządzenie wyposażono w możliwość bezprzewodowej komunikacji (za pomocą modułu WiFi 802.11b/g) z maksymalnie czterema komputerami PC oraz wyświetlania prezentacji/filmów bezpośrednio z przenośnej pamięci USB. Warto też wspomnieć o cyfrowym interfejsie HDMI oraz szerokokątnym obiektywie pozwalającym na 2-krotne przybliżenie optyczne.

Opisany sprzęt to tylko jeden z modeli należących do linii Green Slim - w sumie jest ich dziewięć. Są wśród nich również znacznie mniej wydajne od opisywanego, które wyświetlają obraz w niższej rozdzielczości 1024 x 768 pikseli.

Nowe hybrydowe projektory Casio powinny pojawić się na rynku pod koniec tego roku. Niestety ich przewidywanych cen nie podano.