CES: HP Mini 5102 z ekranem multitouch

HP wzbogaciła swoją kolekcję netbooków o model Mini 5102 z dotykowym ekranem oferującym technologię multitouch.

PC World Testy - netbooki

Netbook Mini 5102 oferuje 10,1-calowy ekran obsługujący technologię multitouch. Dzięki temu użytkownik może używać do obsługi urządzenia kilku punktów nacisku, np. dwóch palców. Ekran dotykowy w netbooku sprawdza się przede wszystkim do przybliżania obrazu na mapach, przewijania dokumentów czy zabawy obrazkami.

Mini 5102 kosztuje 399 dolarów w Stanach Zjednoczonych. Urządzenie kierowane jest do "mobilnych specjalistów" oraz studentów. HP zapewnia, że Mini 6102 został przygotowany specjalnie z myślą o szybkim przeglądania Sieci oraz pisaniu.

"HP oferuje już na rynku wiele urządzeń dotykowych, w tym również desktopy i laptopy. Model Mini 5102 to jednak pierwsze urządzenie naszej firmy, które przenosi to rozwiązanie na netbooki" - powiedział Kyle Thornton, menedżer ds. laptopów w HP. Thornton dodał, że młodsze pokolenie jest znacznie bardziej przyzwyczajone do urządzeń dotykowych niż typowi klienci biznesowi.

System operacyjny netbooka bazuje na Windows, został jednak wyposażony o dodatkowe funkcje. Wśród ciekawszych warto wymienić m.in. fakt, że Mini 5102 za pomocą kamery internetowej rozpoznaje zapisany wcześniej obraz twarzy użytkownika i następnie po starcie systemu automatycznie uruchamia określone przez tę osobę zadania. Kamera internetowa oprócz tego może być używana jako dodatkowe zabezpieczenie - do logowania na odpowiedni profil. Wiadomo, że do sklepów trafi również wersja z Linuksem oraz FreeDOS.

Mini 5102 ma 0,9 cali grubości i waży zaledwie 1,2kg. Urządzenie pracuje w oparciu o układ Atom N450. Klient podczas zakupu może wybrać wersję z czterokomorową baterią (około 4,5 godz. żywotności) lub z sześciokomorową baterią (do 10 godz. żywotności). Sprzedaż rozpocznie się pod koniec stycznia 2010.

HP zaprezentowało również najnowsze modele Mini 210 i 2102 oparte o układ Atom N450. Oba urządzenia posiadają 10,1-calowy ekran oraz lepszą niż poprzednie modele żywotność baterii.

Intel Atom N450 umożliwia oglądanie na netbookach wideo w jakości 720p. Osoby, które potrzebują pełnej jakości 1080p mogą skorzystać z dodatkowego modułu marki Broadcom. Mini 210 kosztuje 299,99 dolarów. Cena Mini 2102 została ustalona na poziomie 329 dolarów.