CES: Miniaturowe projektory w natarciu

Prezentowane na targach miniaturowe projektory charakteryzują się lepszą jakością obrazu niż ich poprzednicy. Producenci mają nadzieję, że dzięki temu znajdą wielu nabywców.

Kieszonkowe przypominają rozmiarami telefony komórkowe. Można je podłączyć do smartfonów bądź odtwarzaczy MP4 i wyświetlać filmy bądź prezentacje w PowerPoincie. Choć są obecne na rynku już od ponad roku, to główną bolączką wielu modeli była niska jakość wyświetlanego obrazu, co odstręczało kupujących. W prezentowanych w tym roku urządzeniach poprawiono ten mankament.

Wśród zaprezentowanych projektorów znalazły się produkty firmy Microvision. Firma pokazała m.in. Showwx, pierwszy projektor, w którym do wyświetlania obrazu zastosowano lasery. Dzięki temu można uzyskać obraz w jakości WVGA o wielkości do 2,5 m. Odległość wyświetlania to nie więcej niż 2,5 m.

Projektor o rozmiarach 12 x 6 cm, ważący 122 g nie został co prawda wyposażony w pamięć wewnętrzną, ale można go podłączyć do iPhone’a, laptopa lub każdego urządzenia, które zaopatrzono w wyjście VGA lub TV-out.

Showwx znajduje się już w sprzedaży w Azji i Europie, a w marcu trafi na półki sklepowe w Stanach Zjednoczonych w cenie 500 dolarów.

Następcę MPro 120 zaprezentowała firma 3M. W modelu MPro 150 zastosowano technologię LCOS (Liquid Crystal on Silicon). Projektor wyświetla obraz w jakości VGA o przekątnej prawie 130 cm i jest przeznaczony głownie dla mobilnych pracowników. To pierwszy miniaturowy projektor 3M w który wbudowano wewnętrzną pamięć masową o pojemności 1 GB, którą można rozszerzyć o kolejne gigabajty dzięki portowi microSD. Dane są wgrywane od urządzania poprzez port USB.

MPro 150 może też służyć jako odtwarzacz plików MP3. Urządzenie będzie sprzedawane na firmowej stronie i za pośrednictwem Amazona w cenie około 400 dolarów.

Choć miniaturowe projektory dopiero zdobywają uznanie klientów, mają szansę na dobre zadomowić się na rynku. Według prognoz firmy In-Stat rynek urządzeń tego rodzaju, obejmujący także projektory wbudowane w telefony komórkowe już w 2013 r. będzie wart miliard dolarów.