CES : Samsung prezentuje swoją pierwszą pamięć SSD o pojemności 128 GB

Samsung zaprezentował na targach CES pamięć masową SSD (Solid State Drive) o pojemności 128 GB. Najpojemniejszy, produkowany do tej pory przez tę firmę napęd SSD (o wielkości 2,5 cala) może przechowywać 64 GB danych.

Pamięć (przeznaczona do instalowania w notebookach oraz w komputerach PC) będzie produkowana w dwóch wersjach: o wielkości 1,8 cala i 2,5 cala. Pamięci SSD pracują dużo szybciej niż standardowe dyski twarde, ale są od nich droższe. Samsung nie podaje, ile będą kosztować nowe napędy SSD, informując tylko, że napęd o wielkości 1,8 cala pojawi się w jego ofercie w pierwszej połowie br.

Aby obniżyć cenę napędów i zachęcić użytkowników do ich kupowania, Samsung stosuje w nich tańszą oraz mniej wydajną pamięć flash/NAND typu MLC (Multi-Level Cell), a nie pamięć typu SLC (Single-Level Cell).

Zobacz również:

  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2021/2022
  • Smartfony w promocji - sprawdź najlepsze okazje! [3.12.2021]

Główna różnica między dwoma typami pamięci polega na tym, że żywotność pamięci SLC jest dziesięć razy większa od pamięci MLC. Pierwsza (SLC) może zapisywać dane 100 tys. razy, a druga (MLC) 10 tys. razy. Samsung zapewnia, że użytkownicy nie odczują tej różnicy, ponieważ instaluje w napędach specjalny kontroler, który czuwa nad tym, aby dane zapisywane w pamięci były rozproszone równomiernie po całej przestrzeni adresowej.

Pamięć jest wyposażona w interfejs SATA II, wykonując operację sekwencyjnego zapisywania danych z szybkością 70 MB/s.