CES: Sony pokazuje nową technologię Near-Field Communication

Sony pracuje nad bezprzewodowym systemem transmitowania informacji, który może przesyłać z bardzo dużą szybkością na niewielkie odległości (rzędu kilku centymetrów) fotografie, obrazy i dane.

System o nazwie Transfer Jet jest oparty na firmowej technologii NFC (Near-Field Communication; komunikacja bezdotykowa, zwana również zbliżeniową), która potrafi przesyłać dane drogą bezprzewodową szybciej niż połączenia oparte na kablowych technologiach USB2.0 i IEEE1394 FireWire. System Transfer Jet przesyła dane z szybkością 375 Mb/s (560 Mb/s w warstwie fizycznej).

Sony zademonstrował swoje rozwiązanie na targach CES, pokazując dwa urządzenia zawierające systemem Transfer Jet (cyfrowa kamera oraz czytnik obrazów). Następnie kamerę zbliżono do czytnika obrazów i po krótkiej chwili obrazy znajdujące się w kamerze zostały przeniesione do czytnika obrazów.

Przedstawiciel firmy Sony powiedział na konferencji, że system Transfer Jet jest oparty na zupełnie nowej technologii Near-Field Communication, różniącej się od używanego już, popularnego systemu system Felica. System Felica (przesyłające dane dużo wolniej niż system Transfer Jet) jest obecnie szeroko stosowany w Azji do odczytywania danych z nośników informacji typu Smartcard. System Transfer Jet wykorzystuje pasmo częstotliwości 4,5 GHz i nie szyfruje danych, ponieważ nie jest to konieczne ze względu na to, iż transmituje dane na krótką odległość.

***

O technologii NFC czytaj także tutaj.

Aktualizacja: 10 stycznia 2008 14:02

Wiadomość uzupełniliśmy materiałem wideo, na którym prezentujemy technologię w działaniu. Zobacz film: Transfer Jet - bezprzewodowo i szybciej niż USB