CES: Toshiba pokazała Cell TV

Na targach CES Toshiba zaprezentowała swój telewizor Cell TV wraz z towarzyszącą mu przystawką będącą centrum medialnym. Telewizory wyposażone w wydajne procesory Cell były dotychczas dostępne tylko w Japonii, obecnie producent zapowiedział wprowadzenie ich do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych.

Cell to procesor o potężnej mocy obliczeniowej, montowany w konsoli do gier Sony PlayStation 3, zbudowany wspólnie przez firmy Toshiba, Sony oraz IBM. Tworzy go rdzeń Power PC oraz osiem koprocesorów. Dzięki zastosowaniu układu telewizor Toshiby uzyskał moc obliczeniową przewyższającą przeciętnego peceta 10-krotnie a większość dostępnych obecnie na rynku telewizorów LCD - 143 razy .

Potężna moc może służyć do przekształcania płaskiego obrazu w trójwymiarowy. Filmy bądź gry mogą zostać przetworzone tak, by wyglądały jak trójwymiarowe. Telewizor można też podłączyć do Internetu, z którego pobiera filmy. Często są one nie najlepszej jakości, jednak zastosowana w Cell TV technologia umożliwia redukcję szumów, czyszczenie obrazu i korektę zniekształceń.

W Cell TV wbudowano czujniki analizujące natężenie światła w pokoju, co umożliwia automatyczne ustawianie kontrastu, jasności i innych parametrów.

W przystawce telewizyjnej (set-top box) znalazł się dysk o pojemności jednego terabajta, służący do przechowywania filmów, a także wbudowany odtwarzacz płyt w standardzie Blu-ray.

Telewizory mają się pojawić w sklepach w USA w pierwszym kwartale tego roku, choć Toshiba nie podała jeszcze cen. W Japonii Cell TV wyceniono na ponad 11 tys. dolarów.