CES: USB 3.0 czeka znaczne przyspieszenie

Organizacja USB 3.0 Promoter Group poinformowała, że już wkrótce przygotuje aktualizację specyfikacji, która pozwalać ma standardowi USB 3.0 na pracę ze znacznie większą szybkością.

Podczas targów CES organizacja USB 3.0 Promoter Group poinformowała o planach dotyczących szeroko już wykorzystywanego standardu komunikacji USB 3.0. Wynika z nich, że zamierza dwukrotnie zwiększyć jego maksymalną prędkość do 10 gigabitów na sekundę (ok. 1 280 MB/s).

"Podwojenie wydajności SuperSpeed USB będzie szczególnie korzystne dla stacji dokujących USB oraz systemów magazynowania danych" - tłumaczy Brad Saunders z USB 3.0 Promoter Group.

Nowy standard zapewniać ma wsteczną kompatybilność z USB 2.0. Chcąc korzystać z jego pełnych możliwości możemy jednak mieć pewien problem z kablami:

"Obecnie dostępne kable SuperSpeed USB nie są certyfikowane do pracy z prędkością 10 Gbps. Możliwe jest jednak, że niektóre z nich mogą sobie z tym poradzić" - ostrzega organizacja.

Przyspieszenie prędkości standardu USB 3.0 oznacza, że zbliży on się pod tym względem do standardu Thunderbolt, który po raz pierwszy wykorzystany został przez Apple w 2011 roku, kiedy to trafił do MacBooków Pro.

Kiedy?

Zgodnie z informacjami podanymi przez USB Implementers Forum zaktualizowana specyfikacja 10Gbps SuperSpeed USB powinna być gotowa w połowie tego roku, natomiast pierwszych korzystających z niej urządzeń powinniśmy oczekiwać rok później.