CES: bezprzewodowe ładowanie sprzętu?

Na tegorocznym Consumer Electronics Show zwiedzających czekało wiele niespodzianek. Wśród nich wymienić można pomysł na "bezprzewodowe" ładowanie sprzętu elektronicznego. Rozwiązanie takie zostało zaprezentowane przez kilka niezależnych od siebie firm.

Bardzo ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o "bezprzewodowe" ładowanie sprzętu elektronicznego, zaprezentowała firma Wild Charge. Spółka ta oferuje specjalną matę na której kładzie się małe urządzenia (takie jak telefony komórkowe). Bateria ładowana jest automatycznie.

Minusem tej technologii jest konieczność stosowania specjalnie do tego celu dostosowanych urządzeń. Obecnie w ofercie producenta znajdują się takie telefony jak Blackberry Pearl, Blackberry Curve oraz Motorola Razr. Również mata na której kładzie się sprzęt musi być podłączona do prądu w standardowy, przewodowy sposób. Pracownicy Wild Charge sądzą jednak, że ich pomysł zyska uznanie w oczach potencjalnych klientów. Łatwiej jest bowiem położyć na jednej macie pięć małych urządzeń niż podłączać każde z nich do osobnego gniazdka.

Zobacz również:

  • Jaki robot sprzątający do 1500 zł? Wybraliśmy atrakcyjne modele, którymi warto się zainteresować

Firma Legget & Platt przygotowała natomiast specjalną ciężarówkę przeznaczoną, na przykład, dla pracowników firm remontowych. W środku samochodu na półkach (przez które płynie prąd) rozłożone są specjalnie dostosowane narzędzia elektroniczne (np. wiertarki czy wkrętarki). W trakcie podróży sprzęt ładowany jest z akumulatora vana. W aucie znajduje się również specjalna konsola umożliwiająca podłączenie telefonu komórkowego, laptopa czy latarki.

Przedstawiciel firmy Legget tłumaczy na jakiej zasadzie działa ładowanie sprzętu w zaprojektowanym przez tą firmę samochodzie. Zarówno w półkach jak i w urządzeniach zamontowane są specjalne zwoje kabli. Gdy urządzenia znajdą się w odpowiedniej odległości prąd przekazywany jest przez pole magnetyczne (z wydajnością 98 procent). Narzędzia zostały zaprojektowane przez firmę Bosch. Zarówno samochód jak i jego wyposażenie będą dostępne na rynku jeszcze w tym roku.

Z kolei firma Powerbeam zaprezentowała technologię, która pozwoli w niedalekiej przyszłości na ładowanie niektórych urządzeń (np. elektronicznych ramek do zdjęć) za pomocą specjalnego lasera. Jego promień musi być skierowany w odpowiednie miejsce na ładowanym sprzęcie, by ten odzyskał zasoby energii.

Zapraszamy również do zapoznania się z większą ilością informacji dotyczących Consumer Electronics Show 2009.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: