CES: bezzałogowy samochód z zainstalowanym systemem Ubuntu

Podczas targów CES 2008 ukazano uczestników konkursu DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) Urban Challenge. Jednym z nich jest bezzałogowy samochód o nazwie Boss, wykorzystujący Ubuntu 6.06 jako platformę dla swojego oprogramowania.

Chevy Tahoe, nazwany Boss to twór drużyny Tartan Racing. Pojazd został zbudowany przy współpracy korporacji McCabe Software i ludzi z Carnegie Mellon University. Należy zaznaczyć, że jest to drużyna zwycięska z roku 2007, kiedy to za 1. miejsce konstruktorzy otrzymyli 2 miliony dolarów (2. miejsce: 1 milion, 3. miejsce: 500 000 USD).

W konkursie DARPA pojazdy muszą nawigować, parkować i poruszać się w ruchu ulicznym z zachowaniem wszystkich przepisów drogowych na trasie do 100 km. Wszystko to oczywiście bez jakiejkolwiek pomocy człowieka. Boss jest doskonale przygotowany do tego zadania. Na pokładzie ma dziesięć komputerów korzystających z jeszcze większej liczby procesorów Intel Core 2 Duo. Na oprogramowanie składa się ogromna baza kodu C++ analizowana przez zaawansowane oprogramowanie McCabe IQ. Łącznie trochę ponad 200 000 wierszy kodu do przetworzenia. Twórcy długo zastanawiali się jaka platforma pozwoli na optymalne wykorzystanie tego nietypowego oprogramowania. Wybór padł na buntu 6.06 LTS, do którego to wszystkie narzędzia dostosowano w zaledwie kilka dni.

Jeżeli w tym roku drużyna ta odniesie kolejny sukces nie jest wykluczone, że praca nad wykorzystaniem Ubuntu będzie kontynuowana, a w przyszłym roku w konkursie wystartuje pojazd wyposażony w komputery z zainstalowanym Ubuntu Hardy Heron.

Aktualizacja: 16 stycznia 2008 12:19

Artykuł uzupełniliśmy o materiał wideo. Zobacz film: CES: bezzałogowy samochód sterowany Ubuntu.