CES – cyfrowa przyszłość w Las Vegas

Jeszcze 2-3 lata temu Consumer Electronics Show nie interesował szczególnie miłośników komputerów. Królowały tam urządzenia audio-wideo, branża komputerowa obserwowała jedynie dynamicznie rozwijający się segment rynku, w którym nie miała dostatecznych udziałów. Przez te lata wiele mówiono o przenikaniu się tych dwóch światów. Dziś chyba nikt nie wątpi, że mamy do czynienia z zatarciem się granicy między tym co można nazwać urządzeniem komputerowym, a produktem zaliczanym do szeroko rozumianej grupy elektroniki użytkowej.

Z tego też powodu CES staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem, gdzie prezentowane są niezwykle innowacyjne rozwiązania mające wpłynąć na uprzyjemnienie i ułatwienie konsumentom codziennego życia. Tegoroczna edycja CES jest największa w dotychczasowej historii targów, o wiele większa niż odbywający się kilka tygodni wcześniej stricte komputerowy Comdex. Już dziś, na kilka godzin przed rozpoczęciem targów wiadomo, że na imprezie tej zobaczymy tysiące urządzeń, które każdy z nas chciałby mieć wokół siebie. Przyjrzyjmy się zatem co będzie można obejrzeć i czego się dowiedzieć w ciągu kilku targowych dni.

W tym roku targi koncentrować się będą na temacie cyfrowej rozrywki realizowanej w zaciszu domowym. Najszybciej rozwijające się segmenty elektroniki użytkowej – telewizja, muzyka oraz cyfrowa fotografia będą w tym roku istotnymi tematami dla takich gigantów przemysłu komputerowego jak Dell, HP czy Gateway. Firmy te pierwszy raz tak silnie zaznaczą swoją obecność w tym segmencie. Oczywiście nie zabraknie gigantów branży elektroniki użytkowej, czyli m.in. Sony, Matsushity (Panasonic i Technics), Philipsa.

Targi odbywają się w dniach 8 - 11 stycznia. Przewiduje się, że weźmie w nich udział ok 110 tysięcy osób. Rekordowa jest liczba wystawców – 2300, którzy będą prezentowali swoje produkty nie tylko w Las Vegas Convention Center lecz również w wielu hotelach, gdzie odbywać się będą liczne imprezy towarzyszące.

Targi zostały podzielone na następujące sekcje tematyczne:

Fotografia cyfrowa

Rozwiązania bezprzewodowe (włączając w to Wi-Fi, Bluetooth oraz komputery przenośne);

Przechowywanie danych (karty pamięci, nagrywarki DVD, interfejsy USB i FireWire);

Elektronika przenośna (m.in. cyfrowe systemy samochodowe, telematyka);

Sieci domowe oraz rozrywka (szerokopasmowa komunikacja wewnątrz domu, MP3, UpnP);

Technologie przyszłości (technologie prezentowane przez inżynierów pracujących w laboratoriach MIT Lab);

Jak już wspomnieliśmy w tym roku szczególnie aktywne będą firmy "komputerowe". Intel zapowiedział, że podczas CES ujawni swe plany dotyczące silnego zaangażowania firmowych środków i zasobów intelektualnych w opracowywanie produktów na potrzeby "cyfrowego domu". Największy producent mikroprocesorów zamierza zainwestować 200 mln USD w firmowe komórki odpowiedzialne za tworzenie sprzętu, oprogramowania i rozwiązań sieciowych wchodzących w skład projektu "cyfrowy dom". Celem Intela jest jeszcze silniejsze powiązanie produktów PC z produktami elektroniki użytkowej. Firma słusznie twierdzi, że w miarę przyzwyczajania się użytkowników do obcowania z cyfrowymi danymi, wzrasta wśród konsumentów chęć edycji i współdzielenia tych właśnie materiałów. Intel chce opracowywać produkty, które pozwolą na wykonywanie tych czynności w sposób intuicyjny, dostępny nawet dla laika. Wiemy już, że podczas targów firma zaprezentuje procesor do telewizji cyfrowej, który ma znacznie obniżyć koszt produkcji tego typu urządzeń. Więcej szczegółów poznamy zapewne podczas trwania imprezy.

Ze spektakularnych produktów na uwagę zasługuje z pewnością kilka urządzeń. Samsung zaprezentuje 57-calowy telewizor ciekłokrystaliczny. Microsoft pokaże z kolei długo oczekiwane zegarki pracujące w technologii SPOT. Urządzenia zapewniają dostęp m.in. do takich informacji jak – aktualności, pogoda oraz kursy akcji.

Nieznana w Polsce firma Fisher będzie kusiła zwiedzających najlżejszą na świecie kamerą MPEG4 - FVD-C1, która pozwala nie tylko na nagrywanie filmów w wysokiej jakości, ale także wykonywanie fotografii przy wykorzystaniu przetwornika o rozdzielczości 3,2 megapiksela. Urządzenie waży 153 gramy, a materiał audio-wideo zapisywany jest na karcie SD (Secure Digital) o pojemności 512 MB. Zmieści się na niej około 30 minut filmu w rozdzielczości VGA i płynności 30 klatek na sekundę. Znana jest już cena produktu – 900 USD.

Leadtek przygotował produkt wyjątkowy – „okulary” X-eye wyposażone w ekrany OLED wyświetlające obraz o rozdzielczości SVGA (800x600 pikseli). Produkt pozwala na wyświetlanie obrazu ze źródeł wyposażonych w interfejs RGB (np. odtwarzaczy DVD czy komputerów PC). Zużycie energii przez ten produkt to uwaga! 0,5 W, co pozwala na zasilanie ich wyłącznie z portu USB. Urządzenie może być wykorzystane np. jako drugi, wirtualny monitor notebooka. Oprogramowanie pozwala na skonfigurowanie okularów do pracy wielomonitorowej. Możliwe jest także oglądanie obrazu trójwymiarowego (wymagane jest odpowiednie wsparcie od strony współpracującej z okularami aplikacji).

Gorącym tematem targów będzie sytuacja branży gier komputerowych. Równocześnie z CES-em odbędzie się 2004 Digital Games Summit, podczas którego producenci oprogramowania (m.in. Sony, Microsoft, Electronic Arts, EB Games, Intel Games i Nokia) będą dyskutować z dostawcami sprzętu (np. ATI i AMD) na temat przyszłości i aktualnej sytuacji na rynku gier (głównie konsol). 3500 graczy weźmie także udział w specjalnie przygotowanym turnieju Cyber X Games Championship w którym suma nagród wynosi 600 tys USD!!!

O najciekawszych wydarzeniach i produktach targów dowiecie się więcej z naszych codziennych relacji.

Oficjalna strona CES: http://www.cesweb.org


Zobacz również