CES: e-czytniki z możliwością pisania

Na targach Consumer Electronics Show 2010 w Las Vegas firma Samsung zaprezentowała swoje pierwsze urządzenia z rodziny czytników e-book. Pionierskie produkty Samsunga w tym segmencie oferują przede wszystkim dotykowe ekrany umożliwiające również robienie podręcznych notatek.

Galeria czytników Samsunga z CES 2010

Czytniki Samsunga

Samsung E6

5-calowy czytnik Samsunga

Samsung wszedł na rynek czytników e-book prezentując cztery urządzenia. Dwa z nich wyposażone zostały w dotykowe ekrany oraz specjalne rysiki umożliwiające robienie podręcznych notatek na cyfrowych stronach.

Model Samsung E6 oferuje 6-calowy ekran dotykowy. Drugie urządzenie - E101 - ekran o przekątnej 10 cali.

Oba urządzenia oferowane będą z dołączonym rysikiem, który wykorzystując technologię rezonansu elektromagnetycznego (EMR), umożliwi swobodne przygotowywanie notatek na cyfrowych stronach.

Pisanie na "kartkach" e-booka to niewątpliwie innowacja w stosunku do czytników dostępnych na rynku. Niestety, zmiana niesie ze sobą również zwiększenie ceny. Wystarczy zaznaczyć, że średnia rynkowa cena urządzeń z 6-calowym wyświetlaczem kształtuje się obecnie w przedziale od 200 do 250 dolarów za sztukę. Samsung E6 kosztować będzie natomiast 399 dolarów za egzemplarz. Za większy E101 klienci zapłacą już 699 dolarów.

Oprócz dotykowych E6 i E101 z rysikami EMR, Samsung zaprezentował również dwa inne czytniki - jeden mniejszy z ekranem 5-calowym oraz drugi 6-calowy. Oba wyposażone zostały w klawiaturę QWERTY.

Czytniki z klawiaturą QWERTY trafią na rynek Stanów Zjednoczonych w marcu i kwietniu br. Premiera E6 i E101 odbędzie się w lipcu.

Wiadomo, że czytniki Samsunga umożliwią dostęp do e-booków z zasobów bibliotek Google (około miliona tytułów). E-booki będzie można pobierać bezprzewodowo, za pomocą sieci Wi-Fi 802.11b/g, albo wykorzystując Bluetooth 2.0.

Firma dodała, że baterie w urządzeniach wystarczą na dwa tygodnie pracy.

Niestety Samsung nie poinformował czy zamierza wprowadzić produkty na jakikolwiek rynek poza Stanami Zjednoczonymi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: