CES: karty pamięci o pojemności 2 terabajtów?

SD Association, grupa zrzeszająca ponad tysiąc producentów sprzętu z całego świata, ogłosiła że pracuje właśnie nad kartami pamięci o pojemności rzędu 2 terabajtów. Rozwiązanie takie ma być wprowadzone na rynek w czasie najbliższych pięciu lat.

SD Association, grupa zrzeszająca między innymi takie firmy jak SanDisk czy Hewlett-Packard, poinformowała że pracuje na nowymi kartami pamięci o pojemności do 2 terabajtów. Sprzęt taki pojawić miałby się na rynku za około pięć lat. Jednak znacznie wcześniej (bo pod koniec tego roku) przedstawiciele grupy chcieliby wprowadzić karty o mniejszej pojemności (np. 64 GB).

Nowa seria kart pamięci oznaczona byłaby symbolem SDXC. Ich główną zaletą miałaby być prędkość odczytu oraz zapisu danych (104 MB/s, planowane jest zwiększenie szybkości do 300 MB/s) oraz pojemność, która byłaby znacznie większa w porównaniu z kartami SDHC dostępnymi obecnie na rynku.

Jak zapowiadają przedstawiciele SD Association, nowe karty pamięci pomogłyby uczynić z telefonów komórkowych prawdziwe centra multimedialne. Na bardziej zaawansowanych modelach zmieściłoby się bowiem około 100 filmów nagranych w jakości HD. Takie rozwiązanie zrewolucjonizować by mogło również świat fotografii cyfrowej.

Póki co, SD Association nie zdradziło większej ilości informacji. Pełna specyfikacja nowej technologii ma być podana w pierwszym kwartale obecnego roku kalendarzowego.