CES: notebook Della z ekranem OLED

Dell zaprezentował prototypowy notebook Studio XPS 16 wyposażony w ekran wykonany w technologii OLED.

Testy PC Worlda - komputery przenośne

OLED-owa nowość Della (źródło: Electronista.com)

OLED-owa nowość Della (źródło: Electronista.com)

Na rozpoczętych dzisiaj w Las Vegas targach CES firma Dell zaprezentowała interesujący prototypowy notebook - model noszący oznaczenie Studio XPS 16. Urządzenie zamiast standardowego wyświetlacza LCD wyposażone zostało w ekran wykonany w technologii OLED. Dzięki niemu może wyświetlić 16-calowy obraz cechujący się współczynnikiem kontrastu na poziomie 10 000:1. Ponadto "organiczny" panel cechuje się niewielką grubością wynosząca zaledwie około 2 milimetrów.

Technologia OLED - przypomnienie

Najważniejszą cechą paneli OLED jest to, że są one same z siebie źródłem światła. Z tej ich podstawowej właściwości wynika kolejna ich istotna cecha - niewielka grubość, związana z brakiem tylnego podświetlenia. Inną właściwością, tym razem związaną z użytymi do jej produkcji materiałami, a mianowicie elektroluminescencyjnymi organicznymi polimerami jest niewielki pobór prądu.

Zastosowane w OLED-ach polimerowe materiały, brak tylnego podświetlenia i polaryzatorów sprawiają, że matryce te odwzorowują bardzo wiernie kolory. Co ważne niskie czasy odświeżania, oraz to, że nie ma tam potrzeby stosowania polaryzatorów sprawiają, iż nie występuje w panelach OLED efekt smużenia, a kąt widzenia to niemal 180°.

Wspomniany model Studio XPS to tylko koncept notebooka i nie wiadomo na jakim etapie prac z ekranami OLED jest firma Dell. Cieszy jednak fakt, że ta bardzo perspektywiczna technologia przewyższająca praktyczne pod każdym względem obecnie wykorzystywaną technologię LCD powoli zaczyna się pojawiać na rynku .

Warto dodać, że Dell nie jest pierwszym producentem zainteresowanym technologią OLED - np. kilka miesięcy temu Samsung zaprezentował podobne rozwiązanie z tą jednak różnicą, że w jego przypadku wyświetlacz OLED był dodatkowo przezroczysty.