CES: notebook Della z ekranem OLED

Dell zaprezentował prototypowy notebook Studio XPS 16 wyposażony w ekran wykonany w technologii OLED.

Testy PC Worlda - komputery przenośne

CES: notebook Della z ekranem OLED

OLED-owa nowość Della (źródło: Electronista.com)

Na rozpoczętych dzisiaj w Las Vegas targach CES firma Dell zaprezentowała interesujący prototypowy notebook - model noszący oznaczenie Studio XPS 16. Urządzenie zamiast standardowego wyświetlacza LCD wyposażone zostało w ekran wykonany w technologii OLED. Dzięki niemu może wyświetlić 16-calowy obraz cechujący się współczynnikiem kontrastu na poziomie 10 000:1. Ponadto "organiczny" panel cechuje się niewielką grubością wynosząca zaledwie około 2 milimetrów.

Technologia OLED - przypomnienie

Najważniejszą cechą paneli OLED jest to, że są one same z siebie źródłem światła. Z tej ich podstawowej właściwości wynika kolejna ich istotna cecha - niewielka grubość, związana z brakiem tylnego podświetlenia. Inną właściwością, tym razem związaną z użytymi do jej produkcji materiałami, a mianowicie elektroluminescencyjnymi organicznymi polimerami jest niewielki pobór prądu.

Zastosowane w OLED-ach polimerowe materiały, brak tylnego podświetlenia i polaryzatorów sprawiają, że matryce te odwzorowują bardzo wiernie kolory. Co ważne niskie czasy odświeżania, oraz to, że nie ma tam potrzeby stosowania polaryzatorów sprawiają, iż nie występuje w panelach OLED efekt smużenia, a kąt widzenia to niemal 180°.

Wspomniany model Studio XPS to tylko koncept notebooka i nie wiadomo na jakim etapie prac z ekranami OLED jest firma Dell. Cieszy jednak fakt, że ta bardzo perspektywiczna technologia przewyższająca praktyczne pod każdym względem obecnie wykorzystywaną technologię LCD powoli zaczyna się pojawiać na rynku komputerów przenośnych.

Warto dodać, że Dell nie jest pierwszym producentem zainteresowanym technologią OLED - np. kilka miesięcy temu Samsung zaprezentował podobne rozwiązanie z tą jednak różnicą, że w jego przypadku wyświetlacz OLED był dodatkowo przezroczysty.