CES: pierwszy napęd obsługujący USB 3.0?

Na targach CES (Consumer Electronics Show), które odbędą się w dniach 8-11 stycznia w Las Vegas, firma Symwave ma zamiar zaprezentować pierwsze urządzenie magazynujące obsługujące standard USB w wersji 3.0. Będzie to jedna z pierwszych praktycznych prezentacji trzeciej wersji interfejsu USB.

Z informacji prasowych przekazanych przez firmę Symwave wynika, że zaprezentowane zostanie urządzenie magazynujące obsługujące standard USB w wersji 3.0. Jednak żadne bliższe szczegóły nie zostały podane. Nie wiadomo również kiedy na rynek miałyby trafić pierwsze urządzenia zgodne oraz obsługujące ten standard. Wiadomo jednak, że publiczne prezentacje na pewno przyspieszą ten proces i już niedługo będziemy mogli spodziewać się na rynku pierwszych urządzeń obsługujących USB 3.0.

USB 3.0 ma zagwarantować ponad 10-krotny wzrost wydajności względem standardu w wersji 2.0. Transfer na poziomie prawie 5 gigabitów na sekundę ma pozwolić na transfer pliku o wielkości 25 gigabajtów w niewiele ponad 1 minutę. W przypadku interfejsu 2.0 czas potrzebny na skopiowanie tak dużego pliku wyniósłby prawie 14 minut. Inne nowości, które ma wprowadzić USB 3.0, to lepszy system zarządzania energią oraz możliwość korzystania z kabli optycznych.