CES po raz 40., czyli rozrywka w HD i nie tylko...

W amerykańskim Las Vegas rozpoczęła się właśnie 40. edycja imprezy kultowej wśród osób interesujących się elektroniką użytkową i nowymi technologiami - targi Consumer Electronics Show. Oficjalne otwarcie targów właśnie nastąpiło - impreza trwać będzie do czwartku. Goście - których organizatorzy spodziewają się w liczbie co najmniej 150 tys. - będą mogli podziwiać wystawiane nowości do końca tygodnia. Ale kilka spektakularnych premier już się odbyło - koreański koncern LG zaprezentował swój zapowiadany od dawna "hybrydowy" odtwarzacz, obsługujący formaty HD DVD i Blu-ray, Sharp pokazał 108-calowy telewizor LCD, zaś Bill Gates przedstawił swoją wizję rozwoju domowej elektroniki (szczególnie dużo miejsca Gates poświęcił nowemu multimedialnemu systemowi serwerowemu).

Czego możemy jeszcze spodziewać się na targach CES? Tego co zawsze - czyli mnóstwa premierowych produktów z najróżniejszych sektorów (tym bardziej, że granica pomiędzy sprzętem komputerowym a elektroniką użytkową powoli się zaciera). Będą to z pewnością najróżniejsze "pecety" (od komputerów przenośnych po rozbudowane centra multimedialne), sprzęt sieciowy, telefony komórkowe, handheldy, odtwarzacze i nagrywarki wideo (obsługujące formaty HD DVD i Blu-ray), telewizory HD i wiele, wiele innych.

Na początek trochę statystyki i podstawowych informacji. 40. edycja targów Consumer Electronics Show rozpoczęła się dzisiaj (8 stycznia) i potrwa do czwartku (11 stycznia). W tym czasie swoją ofertę prezentować będzie ok. 2,7 tys. wystawców - ich produkty obejrzy, wedle oczekiwań organizatorów, ok. 150 tys. gości ze 130 krajów. To oczywiście nie wszystko - imprezie towarzyszyć będą seminaria, panele dyskusyjne, konferencje oraz... koncerty zespołów rockowych (m.in. 3 Doors Down). Po całym terenie wystawowym przez najbliższe 4 dni krążyć będą reporterzy PC Worlda, którzy dostarczą naszym czytelnikom najświeższych informacji z CES-u. A oto pierwsza partia ciekawostek:

Hybrydowe nowości LG

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, koncern LG zaprezentował na targach CES produkty, które mają "pogodzić" dwa konkurujące obecnie standardy - Blu-ray i HD DVD. Na stoisku firmy oglądać można "pecetowy" napęd oraz stacjonarny odtwarzacz, które bez problemu radzą sobie z odczytam obu formatów.

Nowe produkty należą do linii "Super Multi Blue" i już wkrótce mają być dostępne w amerykańskich i japońskich sklepach - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami LG, urządzenia będzie można kupić już na początku lutego.

LG BH100 - odtwarza zarówno Blu-ray, jak i HD DVD

LG BH100 - odtwarza zarówno Blu-ray, jak i HD DVD

Przedstawiciele koncernu tłumaczą, że stworzyli hybrydowy odtwarzacz, ponieważ zależało im na umożliwieniu klientom korzystania z dobrodziejstw nowych formatów już teraz, zanim tzw. "wojna formatów" rozstrzygnie się. Jeśli użytkownicy nabędą takie urządzenie, mogą być pewni, iż jeśli owa wojna ostatecznie zakończy się tryumfem jednego i zniknięciem z rynku drugiego formatu, to wciąż bez problemu będą mogli oglądać ulubione filmy.


Zobacz również