CES: przenośne urządzenia audio i wideo

CES 2008, jak sama nazwa wskazuje, to targi elektroniki użytkowej, a więc przede wszystkim arena prezentacji urządzeń zapewniających cyfrową rozrywkę, także - a może przede wszystkim - rozrywkę mobilną.

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, aby móc wykąpać się lub popływać w basenie bez konieczności rozstawania się z przenośnym odtwarzaczem multimedialnym, zwróćcie uwagę na propozycję firmy Atlantic. Zaprezentowała ona wodoodporny system głośników dla iPoda o nazwie iceBAR. Obudowa wykonana jest z poliwęglanów, posiada dwa głośniki i szczelne wejście słuchawkowe. Zasilana jest trzema bateriami AAA, co wystarcza na 18 godzin pracy. Na targach zaprezentowano także iceBAR2, nowszą wersję urządzenia, która charakteryzuje się głośnikami o większej mocy ale krótszym o dwie godziny czasem działania na bateriach.

Firma Lasonic zaprezentowała model "boomboksa", przypominający stare dobre przenośne "szafy grające" z lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Urządzenie nosi oznaczenie 931 i jest w całości zdigitalizowane - posiada m.in. wejście USB - i wyposażone dodatkowo w podstawkę dokującą dla iPoda. W urządzeniu znajdziemy też tuner radia AM/FM i dwa 15-watowe głośniki, a caość może być obsługiwana pilotem zdalnego sterowania.

Spółka Blue Ant zaprezentowała z kolei bezprzewodowy system głośników o mocy 28 watów, umożliwiający słuchanie muzyki z dowolnego urządzenia obsługującego interfejs Bluetooth 2.0. Jeśli urządzenie odtwarzające nie posiada takiego modułu, można podłączyć je do systemu za pośrednictwem standardowego kabla. Na zasilaniu bateryjnym głośniki mogą odtwarzać muzykę przez 3-4 godziny przy maksymalnej głośności. Średnia głośność wydłuża ten czas do 10 godzin. System nosi oznaczenie M1.

Koncern LG testuje technologię Mobile Pedestrian Handheld, która ma umożliwić pieszym odbiór transmisji telewizyjnych za pośrednictwem różnych urządzeń, w tym telefonów komórkowych. Technologia po drobnych korektach oryginalnego sygnału telewizyjnego ma współpracować z istniejącą infrastrukturą nadawczą. Tak nadany przekaz będzie potem odbierany przez urządzenia wyposażone w układy MPH (komórki, notebooki, systemy samochodowe) obsługujące rozdzielczość do 480p.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym prezentujemy opisane powyżej urządzenia. Zobacz film:CES: przenośne urządzenia audio i wideo.