CES: telewizor z procesorem Cell

Co się stanie gdy weźmiemy procesor Cell, stanowiący serce konsoli PlayStation 3 i umieścimy go w telewizorze? Toshiba zademonstrowała właśnie takie urządzenie na tegorocznych targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Efekt robi wrażenie.

Pierwszą i chyba największą korzyścią wynikającą z połączenia, jest możliwość skalowania w czasie rzeczywistym obrazu standardowej rozdzielczości do rozdzielczości High Definition. W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z filmami czy programami w wysokiej rozdzielczości. Standardowe kanały telewizyjne wypadają na ich tle blado. Telewizor Toshiby daje możliwość znacznego poprawienia odbioru sygnału standardowej rozdzielczości co nie pozostaje bez znaczenia dla komfortu oglądającego.

Skalowanie można zastosować również na obrazie wysokiej rozdzielczości do powiększenia jego fragmentów. Znacznie poprawia jakość powiększonego obrazu.

Procesor umożliwia również łatwą nawigację między kanałami. Telewizor może wyświetlać 48 kanałów transmitowanych na żywo jednocześnie. Zaznaczenie jednego z nich pozwala na powiększenie obrazu lub uruchomienie go w trybie pełnoekranowym. Jeśli sygnał wideo jest wysokiej rozdzielczości Cell będzie w stanie przetworzyć 6 źródeł nadawanych w czasie rzeczywistym jednocześnie.

Procesor Cell został stworzony przez Toshiba przy współpracy z firmami IBM i Sony. Każdy chip zawiera jeden rdzeń Power PC oraz 8 koprocesorów. Sony wykorzystało procesor w swojej najnowszej konsoli PlayStation 3. Toshiba skupiła się na wykorzystaniu go w innych dziedzinach elektroniki użytkowej, jednak do teraz nie zaprezentowała żadnego urządzenia korzystającego z jego mocy. Zaprezentowane telewizory pracowały pod kontrolą chipów wyprodukowanych w 65 nanometrowym procesie technologicznym. Tych samych na których od zeszłego roku pracują konsole PS3.

Firma jak dotąd nie zdecydowała się jakie funkcje będą posiadały telewizory wyposażone w procesor, ani kiedy trafią one na rynek. Pewne jest tylko to, że Toshiba nie planuje wprowadzania na rynek hybrydy telewizora z konsolą PS3.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo na którym prezentujemy najnowsze telewizory Toshiba wraz z ich możliwościami. Zobacz film: CES: telewizor z procesorem Cell