CES: trendy w cyfrowym foto-wideo

Tegoroczne targi Consumer Electronics Show w Las Vegas udowodniły, że w świecie cyfrowego obrazowania wiele się dzieje. Dziś jednak nie chodzi już tylko o wykonanie idealnego zdjęcia lub filmu, ale także o jego udostępnianie, drukowanie i wyświetlanie.

Firma Kodak zaprezentowała kompaktową cyfrówkę noszącą oznaczenie V1273. Model ten dysponuje 12-megapikselową matrycą, 3-krotnym optycznym zoomem oraz 3-calowym dotykowym wyświetlaczem. Dotykowy ekran przydaje się zwłaszcza w czasie przeglądania zapisanych w pamięci fotografii. Po wykonaniu zdjęcia za pomocą ekranowej klawiatury można dodatkowo opisać zdjęcie. Cyfrówka może rejestrować wideo w wysokiej rozdzielczości. Inna prezentowana przez Kodaka nowość, EasyShare V1073, również mogła pochwalić się takim LCD. Skoro mowa o cyfrówkach na CES, nie można zapomnieć o modelu Casio Exilim Pro EX-F1, umożliwia nagrywanie filmu z prędkością 1200 klatek na sekundę.

Kodak wprowadził drukarkę typu "all-in-one", wyposażoną w oprogramowanie do fotoretuszu zdjęć. Aplikacja umożliwia automatyczną korekcję skaz, wybielanie zębów itp. Różnica w zdjęciu przed i po modyfikacji jest łatwo dostrzegalna.

CES: trendy w cyfrowym foto-wideo

Casio Exilim Pro EX-F1

Wielu producentów wprowadza nowe modele ramek cyfrowych. Prezentowane tu urządzenia firmy RealEase obsługują wiele rodzajów kart pamięci oraz interfejs Wi-Fi, ułatwiający przesyłanie plików. Dotykowe wyświetlacze ułatwiają dostęp do internetowego radia, odtwarzacza muzycznego, czytnika wątków RSS i informacji pogodowych. Po obróceniu ramki wyświetlany obraz obróci się razem z nią.

Firma MotionBox uruchomiła stronę internetową, za pośrednictwem której można zamówić małe książeczki ze zdjęciami, utworzone z krótkich, 15-sekundowych sekwencji wideo. Odwiedzając serwis można przesłać nań swój plik wideo, wybrać szablon okładki, uiścić opłatę w wysokości 8 dolarów po czym złożyć zamówienie.

Cyfrowa kamera wideo Xacti E1, wyprodukowana prze Sanyo, to wodoodporne urządzenie zdolne do rejestrowania filmu pod wodą do głębokości 1,5 m. Pozwala na 5-krotne optyczne zbliżenie rejestrowanej sceny oraz nagranie do 80 minut filmu MPEG-4 na swojej 1-gigabajtowej karcie pamięci SD. Co ciekawe, kamerą można wykonać zdjęcie (o rozdzielczości do 6 megapikseli) nie przerywając nagrywania wideo. Podwodne filmowanie umożliwia także propozycja Panasonic, wideokamera cyfrowa SDR-SW2.

Nagrywanie filmu telefonem komórkowym nie jest już dziś niczym innowacyjnym, jednak Motorola nie powiedziała w tej kwestii ostatniego słowa. Nowy aparat tej firmy, Z10, oprócz nagrywania wideo umożliwia edycję, dodawanie efektów przejść, muzyki oraz publikowanie w Internecie. Film nagrywać można w rozdzielczości 320 x 240 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Materiał jest zapisywany na kartach pamięci microSD.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym prezentujemy nowości z dziedziny cyfrowych aparatów i kamer wideo, zaprezentowanych na targach CES 2008. Zobacz film: CES: trendy w cyfrowym foto-wideo