CIA walczy z cyberterrorem

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) przeprowadziła symulację zmasowanego ataku wrogich hakerów na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Operacja o nazwie "Cichy Horyzont" (Silent Horizon) ma przygotować USA na zagrożenia cyberterrorystyczne.

Trzydniowe, zakończone w czwartek, ćwiczenia odbyły się według scenariusza osadzonego w niedalekiej, pięcioletniej przyszłości, a wzięły w nim udział instytucje rządowe oraz prywatne firmy i użytkownicy. Według przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, wyniki rozegranej gry wojennej są bardzo dobre. Mimo, że organizacje terrorystyczne werbują coraz większą liczbę specjalistów komputerowych, większość hakerów nie dysponuje zasobami i umiejętnościami które umożliwiły by im skuteczne zaatakowanie najbardziej istotnych struktur informatycznych USA.

Znacznie mniej optymistycznie nastawieni są niezależni specjaliści. "Jedną z rzeczy, o którą można oskarżyć wywiad jest brak wyobraźni [...] Powinni mysleć nie o tym, czego można się spodziewać, ale o scenariuszach które wydają się nieprawdopodobne" - powiedziała Dorothy Denning, ekspert ds. bezpieczeństwa w Internecie.

Zobacz również:

  • Jak nie dać się oszukać w wakacje? Oto najlepsze sposoby

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: