CIO oślepiony, acz nienasycony

Jak wynika z badań przedstawionych przez Veritas Software, większość zapytanych znienacka europejskich CIO nie potrafiłaby zdać relacji o zasobach IT, które im podlegają. Niemal połowa dyrektorów IT przyznaje, że nie w pełni wykorzystuje posiadaną infrastrukturę, jednak wciąż dokonuje nowych zakupów.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Veritas Software, połowa dyrektorów IT z Europy i Afryki Południowej nie wykorzystuje w pełni posiadanych zasobów informatycznych. Jak wykazują wyniki badań, dyrektorzy IT nie są w stanie „skonsumować” posiadanych zasobów IT, równocześnie nie mogą jednak oprzeć się pokusie kupowania coraz większej ilości sprzętu. Tylko nieco mniej niż połowa badanych (46%) przyznaje, że nie wykorzystuje posiadanego sprzętu w stopniu zadowalającym z ich punktu widzenia, a mimo to 45% z nich nadal inwestuje w nowy sprzęt.

Zresztą, nie ma jasności także co do wskaźnika wykorzystania zasobów, który byłby akceptowalny – co jednak, oddajmy sprawiedliwość, w pewnym stopniu może być uwarunkowane specyfiką branży w której działa ich przedsiębiorstwo. W większości krajach z których pochodzili ankietowani, 80% ankietowanych CIO’s wskazało „70% +” jako akceptowalny wskaźnik wykorzystania sprzętu. Jednocześnie w przypadku około 34% badanych, którzy stwierdzili, że w zadowalającym stopniu wykorzystują dostępną infrastrukturę IT, wskaźnik ten wykazuje zaskakująco duży rozziew – pomiędzy 10% a 99%. Co ciekawe, 7% dyrektorów IT przyznało, że nie orientuje się w jakim stopniu wykorzystuje dostępną infrastrukturę IT w firmie.

Wynika to zapewne z faktu, że choć aż (?) 98% badanych twierdzi, że kontroluje swoje zasoby IT, tylko co piąty z nich dokonuje przeglądu zasobów częściej niż raz na pół roku. 37% ankietowanych czyni to raz na rok. Ciekawe, jak często sprawdzają stan sprzętu IT pozostali i jak wygląda sytuacja w takiej firmie np. przy próbie poawaryjnego odzyskania danych.

Dynamic Markets na zlecenie Veritas Software przebadała średnie i duże firmy zatrudniające powyżej 500 osób. W ankiecie odpowiedziało 150 dyrektorów IT z krajów Europy Zachodniej i Republiki Południowej Afryki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: