CIPA: aparaty analogowe to błąd statystyczny

Japońskie stowarzyszenie producentów aparatów i urządzeń przetwarzających obraz (ang. Camera and Imaging Products Association, CIPA) po raz pierwszy w swej historii nie ujawniło wyników sprzedaży klasycznych, analogowych aparatów wykorzystujących nośniki pokryte solami srebra (tj. klisze fotograficzne). Zdaniem przedstawicieli organizacji, w Japonii sprzedano ich na tyle mało, że liczba ta mieści się w granicach błędu statystycznego.

Zestawienie dotyczące sprzedaży aparatów na rynku japońskim od 1951 roku przygotowywała organizacja Japan Camera Industry Association (JCIA). Od 2002 roku zajmuje się nim CIPA.

Tymczasem już od lat dziewięćdziesiątych XX wieku aparaty analogowe coraz szybciej ustępowały "cyfrówkom". Jak donoszą analitycy, w styczniu na rynek japoński zostały dostarczone zaledwie 1463 aparaty wykorzystujące kliszę fotograficzną. W lutym liczba ta jeszcze spadła - była na tyle mała, że mieściła się w granicach założonego błędu statystycznego i organizacja postanowiła jej nie ujawniać.

CIPA: aparaty analogowe to błąd statystyczny

Sprzedaż analogowych i cyfrowych aparatów fotograficznych na rynku japońskim (źródło: Camera and Imaging Products Association, TechOn!)

Zdaniem przedstawicieli organizacji, ciągle istnieją użytkownicy kupujący analogowe aparaty fotograficzne, ale stanowią oni mniejszość. Nie zniknęli również klienci zainteresowani rynkiem wtórnym, którzy nie decydują się na zakup nowych urządzeń - tych, ze względu na założenia, badania nie obejmują.

Warto zajrzeć: "Silver Salt Camera Market Becomes 'Invisible' in Japan" (w języku angielskim)