CMOS w nowym wydaniu

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o nowym typie sensora CMOS, który ma być wykorzystywany w aparatach cyfrowych. Czym będzie się różnić od "klasycznego"? Mówiąc w dużym skrócie, innym układem komponentów.

Firma OmniVision, a ostatnio także Sony poinformowały, że opracowały matryce CMOS nowego typu, charakteryzujące się większą zdolnością "łowienia" światła, a konkretnie pozyskiwania przez pojedynczą komórkę matrycy ładunku elektrycznego o większym natężeniu.

Nowa technologia różni się od poprzedniej architekturą pojedynczej fotokomórki. Element krzemowy (fotodioda odpowiedzialna za absorpcję fotonów) umieszczono nie na spodzie detektora, jak w klasycznym CMOS-ie, lecz na górze, tuż pod filtrem RGB. Ma to zminimalizować straty powstałe podczas długiej "wędrówki" fotonów do elementu światłoczułego. Mniejsza fotokomórka ma generować silniejszy sygnał, co pozwoli osiągnąć korzystniejszy stosunek sygnału do szumu - producenci twierdzą, że czułość wzrosła o 8 dB.

Matryca Sony wykonana w nowej technologii ma 8 Mp i będzie stosowana przede wszystkim w kamerach i aparatach cyfrowych. Identycznie skonstruowana matryca OmniVision z pięcioma milionami pikseli ma znaleźć zastosowanie w telefonach komórkowych.

Jak nowa technologia sprawdzi się w praktyce przekonamy się już wkrótce, testując nowe aparaty cyfrowe. Data wprowadzenia matryc do sprzedaży nie jest jeszcze znana.