CO2 Saver - Ekologiczny gadżet na pulpit

Program CO2 Saver umożliwia ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i zaoszczędzenie energii elektrycznej przez włączenie zaawansowanych mechanizmów zarządzania poborem mocy. Statystyki obejmują twój komputer, maszyny użytkowników portalu Snap Shots oraz wszystkich oszczędzających.

Informacje: co2saver.snap.com Cena: bezpłatny Ocena: 5/10

Aby skonfigurować aplikację, musisz kliknąć strzałkę, a następnie kliknąć Options. Możesz regulować okres, po którym zostanie wygaszony monitor, twarde dyski oraz czas, po którym komputer przejdzie w stan czuwania (Sleep mode). Najważniejsza jest jednak inna opcja - Computer details - za pomocą której skonfigurujesz aplikację do współpracy z naszym komputerem. Do wyboru są laptop i klasyczna stacja robocza (z różnymi monitorami).

Aby ilość dwutlenku węgla, który nie został wyemitowany do atmosfery, była wyświetlana w zrozumiałych jednostkach, należy zaznaczyć opcję Use metric units for savings display.

CO2 Saver - Ekologiczny gadżet na pulpit

Program dobrze sprawdzi się na komputerach z Windows XP, których użytkownicy nigdy nie interesowali się opcjami oszczędzania energii elektrycznej. Pod tym względem Vista skonfigurowana jest lepiej, dlatego w jej wypadku oszczędności będą znikome (albo nie będzie ich wcale).

CO2 Saver - Ekologiczny gadżet na pulpit

Niestety, aplikacja jest wyłącznie nakładką na funkcje systemowe, dlatego nie poradzi sobie z oszczędzaniem mocy przez wyłączanie poszczególnych składników procesora, płyty głównej bądź karty graficznej - o ile o obsługę tej opcji nie zadbał Microsoft.

Plusy:

+ pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną

+ małe wymagania systemowe (15 MB RAM)

Minusy:

- po rozsunięciu okna programu i ponownym zmniejszeniu do wersji kompaktowej, nie powraca do pozycji wyjściowej, może to powodować zasłonięcie skrótów na pulpicie

- brak wyboru innych podzespołów komputera

- brak polskiej wersji językowej

Podsumowanie

CO2 Saver powala zaoszczędzić energię elektryczną, a swojemu twórcy przynosi dochody dzięki... skojarzeniu z wyszukiwarką Google.

Autor: Witold Tomczak