COMPUTEX 2019: Intel - procesory Intel Core 10. generacji, Project Athena i wiele innych nowości

Intel współpracuje z innymi producentami, aby wprowadzać na rynek przełomowe rozwiązania, dzięki którym urządzenia mobilne, gamingowe i biznesowe zyskują większą wydajność i szybkość reagowania, dłuższy czas pracy na baterii oraz możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji.


Intel na Computex 2019 - w skrócie

 • Procesory Intel Core 10. generacji o nazwie kodowej „Ice Lake” oparte na technologii 10 nm weszły już do produkcji.
 • Dzięki procesorom Intel Core 10. generacji z kartą graficzną Iris Plus, komputery stacjonarne będą mogły po raz pierwszy wykonywać inteligentne procesy obliczeniowe na dużą skalę. Procesory te zostały wyposażone w ok. 2,5 raza szybsze obliczenia sztucznej inteligencji i ok. 2 razy wydajniejszą kartę graficzną, umożliwiają też prawie trzykrotnie szybszą bezprzewodową transmisję danych. Zapewniają dużo wyższy poziom integracji i znacznie zwiększają wydajność komputerów, które dzięki temu mogą sprostać nie tylko obecnym, lecz również przyszłym wymaganiom użytkowników.
 • Intel przedstawił pierwszą specyfikację programu zwiększania innowacyjności Project Athena. W wakacje 2019 r. pojawią się przeznaczone dla tego projektu systemy oparte na procesorach Intel Core 10. generacji.
 • Z myślą o graczach i entuzjastach nowych technologii Intel przedstawił nową edycję specjalną procesora Intel Core i9-9900KS 9. generacji o częstotliwości wszystkich rdzeni wynoszącej 5 GHz w trybie turbo, a także narzędzie Intel Performance Maximizer.
 • Z myślą o profesjonalistach Intel wprowadził na rynek procesory Intel Core™ vPro 9. generacji. Model Intel Core i9 został po raz pierwszy udoskonalony pod kątem platform biznesowych.

Procesory Intel Core 10. generacji: wysoki poziom integracji; sztuczna inteligencja na dużą skalę w komputerach PC

Intel przedstawił procesory Intel Core 10. generacji ― pierwsze, które umożliwiają wykorzystanie sztucznej inteligencji na dużą skalę w komputerach PC w oparciu o rozwiązanie Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost). Procesory te są oparte na opracowanej przez firmę Intel technologii przetwarzania 10 nm, nowej architekturze rdzeniowej „Sunny Cove” i nowej architekturze karty graficznej 11. generacji (Gen11). Procesory Intel Core 10. generacji będą obejmować różne modele, od Intel Core i3 do Intel Core i7, z maksymalnie 4 rdzeniami i 8 wątkami, o maksymalnej częstotliwości 4,1 GHz w trybie turbo i maksymalnej częstotliwości karty graficznej 1,1 GHz.

COMPUTEX 2019: Intel - procesory Intel Core 10. generacji, Project Athena i wiele innych nowości

Procesory Intel Core 10. generacji zapewniają wymienione poniżej korzyści, które znacznie zwiększą wydajność cienkich i lekkich laptopów oraz urządzeń typu „dwa w jednym”:

 • Inteligentne działanie: Są to pierwsze procesory Intela zaprojektowane z myślą o używaniu sztucznej inteligencji na dużą skalę na laptopach. Wydajność sztucznej inteligencji z zastosowaniem technologii Intel DL Boost jest ok. 2,5 raza1 większa, co ma szczególne znaczenie w przypadku obciążeń wymagających minimalizacji opóźnień. Zintegrowana karta graficzna umożliwia obliczenia wektorowe o wydajności sięgającej jednego teraflopa w przypadku dużych obciążeń wymagających wnioskowania. Zwiększa kreatywność i produktywność użytkowników oraz zapewnia im lepszą rozrywkę na mobilnych, cienkich i lekkich laptopach. Wbudowana w system SOC technologia Intel® Gaussian Network Accelerator (GNA) ułatwia również używanie sztucznej inteligencji na komputerach PC przy niewielkim wykorzystaniu mocy obliczeniowej.
 • Skokowe zwiększenie możliwości karty graficznej: Nowa karta graficzna Intel® Iris® Plus, oparta na architekturze 11. generacji, ma prawie dwukrotnie większą wydajność2, co zapewnia wyjątkowe efekty graficzne. Z profesjonalnych funkcji tworzenia treści użytkownik może korzystać również w podróży. Standard HEVC zapewnia około dwukrotnie wydajniejsze kodowanie, technologia 4K HDR umożliwia wyświetlanie obrazów w miliardzie kolorów , nawet dwukrotnie większy współczynnik ramek na sekundę (FPS) zapewnia znakomite wrażenia graczom, a ekran o rozdzielczości 1080 p doskonale się nadaje do oglądania filmów.
 • Najwyższej klasy łączność: Nowe procesory zostały po raz pierwszy wyposażone w zintegrowane technologie Thunderbolt™ 3 i Intel® Wi-Fi 6 (Gig+), które umożliwiają niemal trzykrotnie3 szybszą bezprzewodową transmisję danych oraz zapewniają najszybszy i najbardziej wszechstronny port dostępny na rynku. Technologia łączności Wi-Fi 6 (Gig+) firmy Intel umożliwia bezprzewodową transmisję danych z szybkością przekraczającą 1 Gb/s w sposób jeszcze bardziej wydajny i niezawodny.

Zintegrowane procesory Intel Core 10. generacji zapewniają partnerom OEM większe możliwości wprowadzania innowacji o charakterze konstrukcyjnym i estetycznym. Zmniejszają rozmiary układów scalonych przy zachowaniu najnowszych i najwyższych standardów oraz światowej klasy wydajności. Systemyz procesorami Intel Core 10. generacji na rynku mają się pojawić najpóźniej latem 2019 roku.

Zobacz również:

 • Computex 2021: nowości od AMD
 • Alder Lake - MSI podaje oficjalną datę premiery

Project Athena: przyspieszenie tempa innowacji

Intel przedstawił więcej informacji o programie Project Athena, w tym specyfikację jego wersji docelowej 1.0, która zostanie zastosowana w pierwszej fali laptopów w drugiej połowie bieżącego roku, a także pierwsze projekty pochodzące od partnerów, takich jak Acer, Dell, HP i Lenovo. Program ten opiera się na wieloletnich badaniach potrzeb, problemów i oczekiwań użytkowników laptopów. Jego głównym celem jest zapewnienie użytkownikom wrażeń odzwierciedlających świat rzeczywisty, mierzonych za pomocą tzw. kluczowych wskaźników doświadczeń (ang. keyexperienceindicatorsKEI).

Intel opracował nowe techniczne wskaźniki, które zostały użyte podczas weryfikacji programu, aby zapewnić spójne doświadczenia wszystkim użytkownikom laptopów. Wskaźniki te są oparte na badaniach jednego dnia z życia użytkowników laptopów w domu lub biurze. Intel opracowuje nowe wskaźniki, aby wspólnie z całym środowiskiem branżowym tworzyć innowacje polepszające doświadczenia użytkowników laptopów oraz rozwijać i doskonalić nowe funkcje w kolejnych latach. Oto pierwsze docelowe wartości wskaźników KEI:

 • Spójny czas reakcji podczas pracy na baterii
 • Co najmniej 9 godzin pracy na baterii w warunkach rzeczywistych i co najmniej 16 godzin lokalnego odtwarzania filmów wideo w trybie samolotowym
 • Wybudzenie systemu z trybu uśpienia w czasie krótszym niż 1 sekunda

Specyfikacja, która pomoże w osiągnięciu tych celów, obejmuje wymagania na poziomie platformy, takie jak zgodność komputera ze standardami Thunderbolt 3, Intel Wi-Fi 6 (Gig+) i OpenVINO AI, a także nowy połączony tryb gotowości (ang. modern connectedstandby) w sześciu obszarach: natychmiastowego działania, wydajności, reagowania, inteligencji, czasu pracy na baterii, łączności i obudowy. W ramach Project Athena Intel zapewnia wsparcie i współpracę techniczną obejmującą całe środowisko, do którego zapisało się ponad 100 firm, a także nowe narzędzia oraz wyposażenie laboratoriów Open Labs umożliwiające weryfikację i testowanie laptopów.

Oferta dostosowana do wymagań graczy, entuzjastów nowych technologii, twórców treści i profesjonalistów

Intel przedstawił również kilka innych propozycji, w tym specjalną edycję procesora Intel Core i9-9900KS 9. generacji, który został dostrojony w celu osiągnięcia częstotliwości pracy wszystkich rdzeni na poziomie 5 GHz w trybie turbo. Spodziewany termin dostępności to lato 2019 roku.

Firma pokazała również po raz pierwszy nowe narzędzie Intel Performance Maximizer (IPM) do automatycznego overclockingu. Pozwala ono w łatwy, dynamiczny i niezawodny sposób dostosować do indywidualnych potrzeb wybrany odblokowany procesor Gen Intel® Core™ 9. generacji do komputerów stacjonarnych z uwzględnieniem indywidualnego schematu działania. Dzięki temu overclockingstanie się powszechnie dostępne dla zwykłych użytkowników komputerów. IPM będzie udostępniany nieodpłatnie w ramach zestawu Intel Adaptix Technologies, który składa się z zaawansowanych narzędzi z zakresu technologii oprogramowania. Zestaw ten pomaga producentom OEM i klientom indywidualnym w maksymalizacji wydajności i zapewnieniu najlepszych doświadczeń użytkownika na poziomie platformy. Obejmuje on również technologie Intel Dynamic Tuning Technology, Intel Extreme Tuning Utility i Intel Graphics Command Center.

COMPUTEX 2019: Intel - procesory Intel Core 10. generacji, Project Athena i wiele innych nowości

Ponadto firma przedstawiła aktualizacje trzech innych linii produktów:

 • 14 nowych procesorów Gen Intel Core vPro 9. generacji przeznaczonych do wydajnych urządzeń mobilnych (seria H) i stacjonarnych (seria S). Są to najwydajniejsze procesory do zastosowań biznesowych. Procesory Intel Core i9 vPro mają maksymalnie 8 rdzeni i 16 wątków. Osiągają częstotliwość 5 GHz na komputerach stacjonarnych i 4,8 GHz na urządzeniach mobilnych. Po raz pierwszy zostaną włączone do Intel vPro ― najlepszej platformy dla przedsiębiorstw. Zapewniają znakomitą wydajność w przypadku wymagających obciążeń, wbudowane funkcje zabezpieczeń, możliwość zdalnego zarządzania i stabilność. Użytkownicy biznesowi będą z nich z pewnością zadowoleni.
 • 14 nowych jednostek procesorów Intel Xeon E dla mobilnych i stacjonarnych stacji roboczych. Procesory te zostały zbudowane z myślą o konkretnym przeznaczeniu. Zapewniają wydajność na poziomie profesjonalnym, funkcje analizy danych w czasie rzeczywistym, wbudowane funkcje zabezpieczeń platformy oraz funkcje zdalnego zarządzania w ramach platformy vPro. Są to pierwsze procesory Intel Xeon E wyposażone w nawet 8 rdzeni i 16 wątków, częstotliwość 5 GHz, łączność Wi-Fi6 i technologię Optane Memory H10, obsługujące pamięć DDR4-2666 ECC 128 GB.
 • procesory Intel® Core™ serii X i Intel® Xeon® W. Pierwsze z nich są przeznaczone dla twórców treści klasy premium, drugie ― do stacji roboczych dla użytkowników profesjonalnych. Opatrzone nazwą kodową „Glacier Falls”, mają zwiększoną częstotliwość i szybkość pamięci. Są to pierwsze procesory umożliwiające wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji, takich jak Intel DL Boost.