CORBA dla Geronimo

Geronimo, open-source'owy serwer aplikacji rozwijany przez Apache Foundation, otrzymał kolejne wsparcie. Duńska firma Trifork podarowała projektowi swoją implementację CORBA (Common Object Request Broker Architecture).

Technologia CORBA zapewnia komunikację pomiędzy obiektami w różnorodnych środowiskach. Obiekty te mogą być implementowane w przeróżnych językach programowania i na różnych systemach operacyjnych, a technologia ta pozwala na ich wzajemną komunikację. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie OMG (Object Management Group), grupy firm, która zajmuje się ustalaniem standardów międzyplatformowego, rozproszonego programowania obiektowego.

O serwerze Geronimo pisaliśmy niedawno w artykule "Apache Geronimo zgodny z J2EE 1.4!" i, jak się należało spodziewać, już znaleźli się chętni do skorzystania z platformy, jaką będzie serwer aplikacyjny Apache, do budowania własnych rozwiązań. Kod, który podarowała firma Trifork, to bardzo duży wkład w rozwój serwera, gdyż implementacja technologii CORBA jest wymagana przez specyfikację J2EE (Java 2 Enterprise Edition) 1.4, a przy tym niespecjalnie często używaną. Dzięki temu deweloperzy będą mogli się skupić na innych ważnych częściach specyfikacji

W dodatku Trifork ogłosił, że tym samym wszystkie przyszłe wersje ich serwera aplikacji będą budowane na bazie Geronimo. Bazą kolejnej, piątej wersji ich serwera będzie właśnie serwer Apache - będzie ona jednak posiadała własny kontener EJB i WEB. Deweloperzy oczekują, że 'podłączenie' darowanego kodu powinno zająć nie więcej niż cztery miesiące.

Więcej informacji


Zobacz również