COVID-19 – wpływ szczepionek na kobiety w ciąży [Aktualizacja 19.07.2021]
-
- 19.07.2021, godz. 18:17
Przeprowadzono badania dotyczące wpływu szczepionek Moderny i Pfizera na kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Pandemia oraz kryzys z nią związany pojawiły się na świecie nagle i wymagały szybkich rozwiązań. Od początku oczywiste było, że najważniejsze w walce z szalejącym koronawirusem jest stworzenie skutecznej szczepionki. Niestety, proces jej opracowania, testów i zatwierdzenia jest bardzo czasochłonny, w związku z czym w tej konkretnej sytuacji robiono wszystko, aby jak najbardziej skrócić procedury, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Biorąc pod uwagę, że należało szybko zabezpieczyć jak największą ilość osób, a czas gonił, producenci postanowili w klinicznej fazie testów szczepionki zrezygnować z udziału mniej licznych grup. Obecnie minął już ponad rok od czasu, gdy świat stanął na głowie, więc poszczególne firmy postanowiły nadrobić te braki i sprawdzić działanie swoich specyfików na pozostałe grupy społeczne. Jedną z nich jest Moderna, która bada obecnie swój preparat na dzieciach oraz przetestowała go w przypadku kobiet ciężarnych, podobnie zresztą jak Pfizer. Właśnie opublikowano wyniki tych badań.
Szczepionka Pfizer i Moderny – kobiety w ciąży
W ulotkach dołączonych do szczepionek na Covid-19 określone są zasady i wytyczne dotyczące udzielania ich w określonych sytuacjach. Dlatego też, możemy w nich znaleźć adnotacje o nieaplikowaniu tej substancji osobom poniżej 18 roku życia oraz ciężarnym. Wynika to nie z faktu, iż preparaty te są w ich przypadku szkodliwe, ale że nie zostały w ich kontekście przebadane. Teraz się to zmienia.
Firmy Moderna i Pfizer postanowiły sprawdzić wpływ swoich szczepionek przeciw SARS-CoV-2 na kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Według najnowszych opublikowanych badań, w przypadku tej grupy reakcja układu immunologicznego jest taka sama, jak w przypadku innych ludzi. Co więcej, skutki uboczne po iniekcji również były takie same i występowały w podobnej częstotliwości, co u pozostałych grup społecznych.

Grupa badawcza była jednak dość niewielka (zaledwie 131 osób oraz 37 próbek pobranych od kobiet, które zaraziły się koronawirusem w trakcie ciąży), więc zanim zmienione zostaną wytyczne udzielania szczepionek, należy poczekać na zebranie większej ilości danych.
Aktualizacja [19.07.2021r.]
Niestety, ze względu na liczne zawirowania, np. pojawienie się kolejnych wariantów koronawirusa oraz pomysłu na tzw. szczepienia przypominające, producenci szczepionek skoncentrowali się na tych kwestiach. Szczepienia kobiet w ciąży nadal nie zostały więc dokładnie przeanalizowane, a m.in. w dokumentach dotyczących szczepionki Comirnaty (Pfizer) znajdziemy punkt brzmiący:
Istnieje tylko ograniczone doświadczenie dotyczące stosowania produktu leczniczego Comirnaty u kobiet w okresie ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka i (lub) płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy (patrz punkt 5.3). Podanie produktu leczniczego Comirnaty w okresie ciąży można rozważyć jedynie, jeśli potencjalne korzyści przewyższają jakiekolwiek potencjalne ryzyko dla matki i płodu. - charakterystyka produktu leczniczego, zamieszczona przez EMA (Europejska Agencję Leków)
Zagadnieniem tym postanowili zająć się polscy lekarze Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, którzy przeprowadzili badania nad wpływem szczepionek na ciążę. Wszystkie uczestniczki badania są ciężarnymi pracownicami służby zdrowia i zgłosiły się do dobrowolnego zaszczepienia szczepionką przeciw COVID-19 firmy Pfizer w trakcie trwania ciąży, a łączna ich ilość wyniosła 180 kobiet z całej Polski.
Jak wyjaśnili specjaliści, kobiety w ciąży znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem, który może prowadzić nawet do powikłań w przypadku płodu. Na podstawie, m.in. analizy krwi pępowinowej zaszczepionych pacjentek stwierdzono "przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2". Oznacza to, że dzieci pacjentek, które otrzymały szczepienia przeciw SARS-CoV-2 w czasie ciąży mogą nabyć w tym procesie odporność, co potwierdza to wcześniejsze doniesienia na ten temat z Izraela.

W zdrowym ciele... zdrowy płód
Jak zaznaczył autor i prowadzący badanie - dr Wojciech Zdanowski, prowadzone są dalsze analizy zebranych danych pod kątem samego bezpieczeństwa stosowania szczepionek w trakcie ciąży. Niemniej najnowsze dane są istotne w kontekście walki z pandemią oraz możliwości przekazywania przeciwciał do walki z COVID-19 dzieciom już na etapie płodu.
Sprawdź także: