CPU i inne

Jeśli zamierzasz kupić nowy komputer, wybór między sprzętem wyposażonym w procesor Intela czy AMD to dopiero początek. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak czytać parametry techniczne, aby wybrać naprawdę szybką maszynę.


Jeśli zamierzasz kupić nowy komputer, wybór między sprzętem wyposażonym w procesor Intela czy AMD to dopiero początek. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak czytać parametry techniczne, aby wybrać naprawdę szybką maszynę.

Konkurencja to piękna rzecz, zwłaszcza jeśli szukasz nowego, szybkiego peceta. Intel i AMD prześcigają się we wprowadzaniu nowych, wydajniejszych układów, walcząc o supremację na rynku procesorów. Do gry wchodzą też nowe firmy. W efekcie wydajność układów szybko rośnie, a ceny spadają. Użytkownicy mogą kupić szybsze i tańsze komputery.

Ale ta konkurencja wprowadza również pewne zamieszanie. Musisz bowiem znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Który procesor najlepiej spełni Twoje wymagania: Athlon, Celeron, Duron, Pentium III? A może warto wydać więcej pieniędzy i kupić jeden z pierwszych modeli wyposażonych w Pentium 4? Pamiętaj też, że procesor to tylko jeden z elementów systemu. Czy szybszy będzie komputer z pamięcią RDRAM czy SDRAM? A może DDR SDRAM? Megaherce czy gigaherce? Jakie chipsety są lepsze? Znalezienie odpowiedzi na te wszystkie pytania nie jest łatwym zadaniem.

CPU i inne
Zaledwie cztery lata temu procesory Pentium Intela były pierwszymi układami, które przekroczyły częstotliwość 200 MHz. Obecnie nowa rodzina Pentium 4 startuje z poziomu 1400 MHz (1,4 GHz) i na razie nie widać bariery dalszego wzrostu wydajności układów. Ale czasy, gdy częstotliwość była najważniejszym parametrem, dawno minęły. Takie elementy komputera jak pamięć RAM, dysk lub karta graficzna, mogą zasadniczo zmienić wydajność systemu. Oprócz tego duży wpływ na szybkość pracy komputera mogą mieć również mało widoczne, pomocnicze zestawy układów - chipsety, które obsługują i kontrolują przepływ danych między procesorem, pamięcią i urządzeniami współpracującymi z komputerem.

Aby ocenić określony model PC, trzeba przeanalizować jego parametry, a nie zawsze jest to łatwe. Niektóre z prezentowanych przez producentów parametrów są oparte na zimnych, twardych faktach, ale wiele z nich to tylko pobożne życzenia. Zbyt często techniczne szczegóły udające mądrości są niemal tak zrozumiałe, jak lista wartości odżywczych umieszczona na paczce chipsów.

Dlatego też prezentujemy niżej coś w rodzaju przewodnika zawierającego opisy i istotne parametry współczesnych procesorów, pamięci RAM, podsystemów graficznych i innych elementów komputera (patrz: "Anatomia PC" na str. 16). Pomożemy Ci wybrać szybkość, jakiej potrzebujesz, za cenę, jaką jesteś w stanie zapłacić.

Ostra wojna procesorowa

Gdy kupujesz komputer, wybór procesora wciąż jest najważniejszą decyzją, a rozmaitość może przytłoczyć. Jeśli szukasz najmocniejszego komputera, masz mnóstwo opcji. Intel Pentium 4, obecny król szybkości, dostępny jest z częstotliwością taktowania 1,4 GHz lub większą. Po piętach depczą mu ponadgigahercowe AMD Athlon lub Intel Pentium III.

W połączeniu z drogimi komponentami w rodzaju pamięci RDRAM (Rambus DRAM) lub DDR (Double Data Rate) SDRAM, akceleratorów graficznych 3D i szybkich dysków Ultra ATA/100 komputery takie nadają się do pracy w trybie wielozadaniowym lub uruchamiania aplikacji mających duże wymagania, na przykład programów CAD czy edycji grafiki lub wideo. Ale szybkość oznacza koszty: systemy wyposażone w CPU kosztować będą od 8000 złotych wzwyż.

Wersje CPU

Komputery wyposażone w procesory Athlon lub Pentium III 700-900 MHz są wystarczająco mocne, a przy tym dostępne cenowo dla użytkowników domowych i firm. Oferowane po 3500 do 7000 złotych pecety z tymi procesorami doskonale nadają się do jednoczesnej pracy z edytorem tekstów, arkuszem kalkulacyjnym oraz przeglądarką internetową i częstego przełączania się między tymi aplikacjami. Nasze testy programem PC WorldBench 2000 wykazały, że różnice między wydajnością systemów wyposażonych w procesory Athlon i Pentium III 800-900 MHz są zaledwie kilkuprocentowe.

CPU i inne
Wybór procesorów wśród tanich modeli PC, kosztujących poniżej 3000 złotych, również nie jest mały, a ich wydajność trudno ocenić jako słabą. Masz do wyboru układy AMD Duron, Intel Celeron lub VIA Cyrix III. Najlepszy z nich jest Duron, który ma atrakcyjna cenę, dużą szybkość i pamięć podręczną oraz szynę systemową FSB 200 MHz (szyna służy do wymiany danych i instrukcji między proceso-rem a innymi elementami systemu). Komputery wyposażone w Duron 600 MHz w teście PC WorldBench 2000 osiągają rezultaty o kilkanaście punktów lepsze niż podobnie wyposażone komputery z Pentium III 600 MHz. Pecety z Duronem są najlepszym wyborem dla użytkowników, którzy uruchamiają standardowe aplikacje biurowe, a czasami także gry komputerowe. Jeśli jednak wykorzystujesz bardziej wymagające programy graficzne lub aplikacje wielozadaniowe, wybierz raczej wydajny system z procesorem Athlon, Pentium III lub Pentium 4.

Wśród najtańszych komputerów konkurują modele z procesorem Celeron i VIA Cyrix III. Mają one wystarczającą wydajność do obsługi edytora tekstów, poczty elektronicznej i przeglądarek internetowych, a kosztują tylko około 2000-3000 złotych. Większość z tych modeli jest wyposażona w procesor o częstotliwości przynajmniej 500 MHz. Wadami najtańszych pecetów są najczęściej: mała pamięć RAM 32 MB (używanie kilku aplikacji naraz wymaga raczej 64 lub 128 MB), wolniejsze dyski oraz inne elementy, które wpływają na zmniejszenie całkowitej wydajności systemu.

Pentium 4 - nie tylko częstotliwość

Komputery z procesorem Pentium 4 są nowością, która dopiero wchodzi na rynek. Gdy pisaliśmy ten tekst, nie mieliśmy żadnego peceta z tym CPU do testów. Pentium 4 to nie tylko większa częstotliwość zegara taktowania (1,4 MHz), ale również najszybsza dotychczas szyna systemowa 400 MHz - trzykrotnie szybsza niż w Pentium III (133 MHz), a dwukrotnie w porównaniu do Athlona (200 MHz). Ale AMD planuje wprowadzenie jeszcze przed końcem tego roku wersji Athlona obsługujących szynę FSB 266 MHz.

Nie należy jednak zakładać, że bardziej wydajna szyna systemowa automatycznie przyspieszy pracę aplikacji. W większości wypadków edytor tekstów lub arkusz kalkulacyjny nie wymagają wyższej przepustowości FSB. Testy PC WorldBench 2000 przeprowadzone na kilkunastu komputerach z Pentium III 800 MHz i magistralą systemową 133 MHz dały bardzo dobry wynik około 150 punktów, ale jednocześnie okazało się, że wydajność innych systemów z Pentium III 800 MHz i wolniejszą szyną 100 MHz jest prawie taka sama.

Kto więc odniesie korzyść z wysokich częstotliwości procesora i szyny FSB w systemach wyposażonych w Pentium 4? Wydaje się, że komputery takie będą atrakcyjne przede wszystkim dla użytkowników oprogramowania do edycji grafiki, wideo, gier 3D i innych aplikacji, które wymagają szybkiego dostępu do pamięci RAM i dysku, jak program Adobe Photoshop.