CPU x 17

Jaki procesor wybrać do swojego komputera? Potrzebujący najwyższych szybkości zastanawiają się nad Pentium III i Athlonem Thunderbird. Mniej wymagający rozważają Celeron lub Duron. Który z nich sprawdzi się najlepiej i nie wydrenuje portfela?

Jaki procesor wybrać do swojego komputera? Potrzebujący najwyższych szybkości zastanawiają się nad Pentium III i Athlonem Thunderbird. Mniej wymagający rozważają Celeron lub Duron. Który z nich sprawdzi się najlepiej i nie wydrenuje portfela?

Intel Pentium III versus AMD

Intel Pentium III versus AMD

Najważniejszym czynnikiem w wyborze procesora jest przeznaczenie komputera oraz możliwości finansowe użytkownika. Gdy w grę wchodzi wysoka wydajność, radzimy sprawdzić dokładnie wyniki osiągane przez poszczególne procesory w testach wydajnościowych. Gdy najważniejsze są koszty, warto się zapoznać z wykresem opłacalności poszczególnych produktów (nie zapominając jednak o wydajności). Niektóre z nich są na tyle tanie (VIA Cyrix III), że mimo przegranej w kategorii wydajności mogą konkurować ze znacznie silniejszymi procesorami.

Duron versus Celeron

Duron versus Celeron

Należy pamiętać, że wybór procesora oznacza także wybór płyty głównej, która nie tylko jest dodatkowym wydatkiem, ale także w pewnej części decyduje o możliwościach komputera. O ile ten problem nie dręczy specjalnie osób kupujących nowy komputer, o tyle ci, którzy chcą wymienić procesor na szybszy, często się dowiadują, że ich płyta główna nie obsłuży nowego, szybkiego CPU. Nowe procesory wymagają także odpowiedniego chłodzenia - wersje "pudełkowe" sprzedawane są razem z odpowiednimi wiatraczkami, ale tańsze wersje OEM są ich pozbawione i podczas planowania zakupu należy uwzględnić dodatkowy (choć niewielki) koszt.

Intel Pentium III

Intel Pentium III

Intel Pentium III

Intel Pentium III to wciąż flagowy produkt Intela do komputerów domowych, czego jeszcze długo nie zmieni obecność na rynku Pentium 4. Tego ostatniego zresztą nawet sam producent nie wskazuje jako CPU do komputerów domowych (nie licząc maszyn dla wytrawnych graczy i entuzjastów). Intel Pentium III w obudowie FC-PGA, przeznaczony do płyt z gniazdami Socket 370 wypiera z rynku dawne "duże" Pentium III w obudowie SECC 2 (do gniazd Slot 1). Kupując procesor, warto wybrać wersję FC-PGA także dlatego, że pojawia się coraz więcej płyt głównych z gniazdem Socket 370, a nowych płyt Slot 1 jest jak na lekarstwo.

Intel Celeron

Intel Celeron

W naszych testach Pentium III zdołał obronić pozycję procesora wydajnego, zwłaszcza w teście aplikacji biurowych (SYSmark 2000), chociaż AMD Athlon 850 MHz wygrywa w każdym teście. Różnica jest szczególnie widoczna w wynikach testu FlasK MPEG. Czy warto kupić procesor Intel Pentium III? Na jego korzyść (oprócz niezłej wydajności) przemawia także dostępność bogatej oferty stosunkowo tanich płyt głównych.

<span class="srodtytul">Intel Celeron</span>

Przetaktowanie procesorów VIA Cyrix

Przetaktowanie procesorów VIA Cyrix

Chociaż przegrywają z głównym konkurentem - AMD Duron - procesory Celeron wciąż są dość popularne, głównie dlatego, że wielu producentów komputerów oferuje atrakcyjne cenowo konfiguracje komputerów z nalepką "Intel inside". Ich pozycja w świecie CPU prawdopodobnie wzrośnie, gdy do sprzedaży wejdzie nowa seria Celeronów 800 MHz z szyną FSB 100 MHz (nareszcie nie 66 MHz!). Celeron 800 MHz z FSB 100 MHz nie był jeszcze dostępny, gdy przygotowywaliśmy ten test, chociaż powinien być już w sprzedaży, gdy ukaże się to wydanie PC Worlda.

Wyniki testu FlasK MPEG (FPS)

Wyniki testu FlasK MPEG (FPS)

Procesory Celeron mogą być z powodzeniem użyte w komputerach biurowych (zgodnie zresztą z propozycjami producenta), ale także w komputerach domowych, które w większości przypadków muszą sobie poradzić z nowymi grami (nawet jeśli nie planowałeś takiego ich wykorzystywania podczas zakupu). Jeżeli nie jesteś szczęśliwym posiadaczem najszybszej karty graficznej i ogromnych ilości pamięci RAM, to nie wyglądające najlepiej 66 MHz FSB zupełnie wystarcza nawet do nowych gier i programów graficznych. Nie oczekuj jednak szalonej wydajności.

AMD Athlon

AMD Athlon

Warto się przyjrzeć wynikom testów, zwłaszcza w przypadku Celerona 766 MHz, który wydawał się przez chwilę głównym konkurentem Durona w kategorii procesorów o korzystnym stosunku wydajności do ceny. Nasze testy wskazują jednak jednoznacznie na przewagę AMD Duron. Czy warto więc zainwestować w procesor Celeron? Odpowiedź jest nieco przewrotna - tak, do aplikacji biurowych oraz tak, jeśli zamierzasz go użyć niezgodnie z zaleceniami producenta. Chociaż nie zachęcamy Czytelników do eksperymentowania z przetaktowywaniem procesorów (może to prowadzić do zniszczenia urządzenia i ogólnie krótszej jego żywotności), to uczciwość nakazuje wspomnieć, że procesory Celeron mogą być przetaktowane do częstotliwości FSB 83 MHz, a nawet 100 MHz. Tymczasem praca z bezpieczną częstotliwością 66 MHz powoduje, że są o prawie 25 procent wolniejsze od analogicznych (taktowanych z taką samą częstotliwością) procesorów Pentium III, o 30 procent od Athlonów i o 23 procent od AMD Duron. W przeprowadzonym przez nas teście Celerony bezapelacyjnie wygrały tylko z procesorami VIA Cyrix III.

<span class="srodtytul">AMD Athlon Thunderbird</span>

AMD Duron

AMD Duron

Procesor, który pokonał Intela. Razem z Duronem wyznaczył ponadto drogę dla płyt głównych z gniazdem Socket A i nowymi chipsetami. Athlon Thunderbird był dostępny w wersji CM do gniazda Slot A, jednak nie warto się nawet zastanawiać nad takim rozwiązaniem. Jeśli Athlon Thunderbird, to tylko do Socket A. Wyglądem procesor ten nie różni się znacznie od swojego mniejszego brata Durona, w dodatku po jednokrotnym użyciu substancja przewodząca ciepło, którą pokryte są części wiatraków przylegające do rdzenia procesora, skutecznie zamazuje napisy na procesorze. Wtedy o częstotliwości zegara można się przekonać dopiero po umieszczeniu procesora na płycie głównej i włączeniu komputera.

Wydajność w poszczególnych programach testowych

Wydajność w poszczególnych programach testowych

Wydajność AMD Athlon Thunderbird związana jest ze zintegrowaniem pamięci cache L2 (256 KB) z rdzeniem procesora, dzięki czemu pracuje dokładnie z taką samą częstotliwością, jak rdzeń. Procesor ma również 128 KB pamięci podręcznej cache L1.

Wyniki testów wykazały wysoką wydajność procesorów AMD Athlon Thunderbird. Dość powiedzieć, że Athlon 700 MHz jest wydajniejszy od Pentium III 850 MHz. Taki wynik to głównie zasługa testu FlasK MPEG. Jeśli porównać wyniki testów aplikacji biurowych (SYSmark 2000), to procesory Pentium III 733 MHz i AMD Athlon 750 MHz osiągnęły prawie identyczną liczbę punktów.