CSS-y mają 10 lat

Kaskadowe arkusze stylów (ang. CSS, Cascading Style Sheets) to jeden z najbardziej humanitarnych wynalazków W3C. Dzięki CSS-om webmasterzy oszczędzili miliony godzin podczas tworzenia skomplikowanych stron WWW, a HTML stał się naprawdę prostym i wygodnym w obsłudze językiem nawet wobec konieczności użycia go przy konstruowaniu witryn składających się z kilkudziesięciu czy kilkuset podstron.

Kaskadowe arkusze stylów dramatycznie przyspieszają tworzenie witryn WWW. Dzięki nim wygląd poszczególnych elementów na stronie może być zdefiniowany w osobnym pliku i wykorzystywany wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne - bez uciekania się do sztuczek z JavaScript i komplikowania sobie życia przeklejaniem fragmentów HTML-a.

CSS-y pozwalają na szybkie dostosowanie prezencji witryny do wykorzystywanych przez użytkownika metod interakcji z WWW - niezależnie od tego, czy będzie to telefon komórkowy, czy komputer z dużym wyświetlaczem.

Pierwsza specyfikacja CSS, która z czasem przerodziła się w CSS1 (CSS level 1), została opublikowana 17 grudnia 1996 roku. Obsługa stylów w przeglądarce Microsoftu pojawiła się po raz pierwszy w Internet Explorerze 3.x.

Z okazji rocznicy W3C ogłosiło konkurs na ciekawe style CSS. Najlepsze mają zostać umieszczone w galerii CSS10 znajdującej się na stronach World Wide Web Consortium.

Warto zajrzeć: "World Wide Web Consortium Celebrates Ten Years with Style" (w języku angielskim)


Zobacz również