CUDA zamiast superkomputerów

Planujesz zmontować superkomputer? Zastanawiasz się nad wydatkami związanymi z zakupem nowej płyty głównej i kilku procesorów? W takim razie pomyśl, czy nie lepiej byłoby zainwestować w nowoczesną kartę graficzną.

W ramach inicjatywy Compute Unified Device Architecture (CUDA), NVIDIA udostępniła wersję beta pakietu SDK (Software Development Kit) i kompilatora języka C. Dzięki tym narzędziom deweloperzy napiszą programy, które będą potrafiły wykorzystać GPU na karcie graficznej w roli kolejnego, bardzo wydajnego koprocesora. W niektórych typach operacji zmiennoprzecinkowych może to oznaczać nawet tysiąckrotny wzrost wydajności, czyli przeciętny pecet zdoła stanąć w szranki z dzisiejszymi superkomputerami - oczywiście tylko w niektórych zastosowaniach.

AMD/ATI nie zostaje w tyle

Technologię zbliżoną funkcjonalnie do CUDA zaprezentowało niedawno ATI w inicjatywie Close to Metal (CTM), tyle że NVIDIA sama opracowała zbiór sterowników i bibliotek do wykorzystania w gotowych projektach, natomiast AMD/ATI opublikowało jedynie specyfikację chipsetu. Programistom dano wolną rękę podczas tworzenia własnych rozszerzeń, interfejsów, sterowników, kompilatorów itp.

Oczywiście oba podejścia mają wady i zalety. Deweloperzy, którzy zdecydują się na wykorzystanie układów NVIDII, mają uproszczone zadanie - mogą przejść od razu do przygotowywania aplikacji. Natomiast programiści stawiający na procesory graficzne AMD/ATI początkowo będą zmuszeni do większego nakładu pracy, jednak z czasem wypracują własne, zoptymalizowane biblioteki, bez oczekiwania na zaimplementowanie odpowiednich funkcji przez korporacyjnych specjalistów.

Obie firmy liczą na to, że uda im się zbudować bazę aplikacji wykorzystujących GPU, zanim na rynek wydajnych układów graficznych wkroczy Intel - co ma się stać do końca bieżącego roku.