CYFROWY WIEK


Z komputerem przez wieki

Od liczydeł do końca świata

3000 p.n.e.

Wczesna forma liczydeł używana w Azji.

876 n.e.

Pierwsze, zarejestrowane w Indiach, użycie symbolu 0.

CYFROWY WIEK
1620

Edmund Gunter z Anglii wynajduje suwak logarytmiczny, który stanie się protoplastą kalkulatora elektrycznego.

1642

Blaise Pascal projektuje pierwszy mechaniczny kalkulator, który może wykonać sześć działań. Początkowo reakcja użytkowników nie jest entuzjastyczna, ale urządzenie nazwane Pascaline pozostanie w użyciu do połowy XX w.

1694

Gotffried Leibniz konstruuje pierwszą maszynę liczącą używającą zerojedynkowego zapisu liczb.

1812

Robotnik Ned Ludd zachęca innych robotników, by zniszczyli maszyny zastępujące człowieka, gdyż obawia się utraty pracy. Terminu "Luddite" używano później na określenie oponentów technologii.

1832

Charles Babbage projektuje pierwszy komputer sterowany instrukcjami zewnętrznymi. Niestety, z powodu braku funduszy komputer nigdy nie zostaje zbudowany.

1854

George Boole publikuje uwagi na temat symboli logicznych, które sto lat później staną się podstawą działania komputerów.

1857

Sir Charles Wheatstone wprowadza taśmę papierową w rolkach, która może służyć do zapisywania i odczytywania danych.

1876

Aleksander Graham Bell w wieku dwudziestu siedmiu lat opatentowuje wynalazek telefonu.

CYFROWY WIEK
1890

Herman Hollerith projektuje maszynę analityczną wykorzystującą karty dziurkowane, co pozwala amerykańskim instytucjom zajmującym się spisami ludności zredukować czas obliczania danych z dziesięciu lat do dwu i pół roku.

1896

Herman Hollerith zakłada firmę Tabulating Machine Company, która, łącząc się następnie z dwiema innymi, będzie znana jako IBM.

1897

Karl Braun wynajduje lampę katodową.####

1918

Dwóch wynalazców buduje maszynę liczącą wykorzystującą liczby w postaci zerojedynkowej.

1937

CYFROWY WIEK
John Attanasoff rozpoczyna prace nad pierwszym elektronicznym komputerem cyfrowym, jednak nie występuje o patent. Prawie dziesięć lat później komputer ENIAC zostanie zbudowany na podstawie jego pionierskich dokonań. George Stibitz tworzy w Laboratoriach Bella pierwszy cyfrowy obwód.

1938

William Hewlett i David Packard zakładają firmę HP w garażu w Palo Alto w Kalifornii. Konrad Zuse produkuje pierwszy komputer używający kodu binarnego.

1939

Georges Stibitz i Samuel Williams budują Complex Number Computer, który zawiera czterysta przekaźników telefonicznych i jest podłączony do trzech dalekopisów, prekursorów nowoczesnych terminali.

1944

Inżynierowie z Harvardu budują komputer Mark I, ale wkrótce ulega on uszkodzeniu.