CYFROWY WIEK


Jak uprzędziono Sieć?

CYFROWY WIEK
Mogłoby się wydawać, że World Wide Web pojawiła się w pełni ukształtowana dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych. Faktycznie powstała jednak dużo wcześniej. W 1945 roku Vanevar Bush, naukowiec zatrudniony w instytucji rządowej, rozmyślał nad skonstruowaniem futurystycznego urządzenia do komunikacji, które nazywał memexem, a które dziś można by nazwać komputerem wyposażonym w przeglądarkę. W 1960 roku Ted Nelson, ojciec hipertekstu, wpadł na pomysł sieci informacyjnej nazwanej "Projekt Xanadu" (nad którym pracuje do dziś). Oczywiście sieć ta opierała się na infrastrukturze ARPAnetu, powstałej w 1969 roku.

10 witryn internetowych, które zabralibyśmy na bezludną wyspę

1. Internet Movie Data Base

http://us.imdb.com/

Jeden z nielicznych serwisów informacyjnych, które mają odpowiedzi prawie na wszystkie pytania (w tym wypadku wszystko na temat kina). Jest nawet kilka ekranów poświęconych "Czterem pancernym".

2. Amazon

http://amazon.com

Chcielibyście, co? Oni mają wszystkie książki lub wkrótce będą mieli. Największa i najsolidniejsza internetowa księgarnia (a obecnie właściwie sklep z muzyką, filmami, grami, zabawkami itp.). Setki tysięcy tytułów z dokładnym opisami i odnośnikami do innych źródeł informacji na temat wybranej pozycji.

3. Wired

http://hotwired.com

Nadzwyczajne źródło najświeższych informacji ze świata elektroniki, cyberkultury, muzyki, projektowania stron WWW, e-biznesu itp.

4. Ctheory

http://www.ctheory.com/ ctheory.html

Artykuły i dłuższe prace teoretyczne o przyczynach, konsekwencjach i przyszłości zes-polenia kultury i technologii autorstwa współ-czesnych myślicieli.

5. Webcoder

http://webcoder.com/scriptorium/index.html

Jeśli tworzysz strony WWW, warto zajrzeć do Webcodera. Znajdziesz tu dużo pożytecznych informacji, przystępne kursy dla początkujących i zaawansowanych webdesignerów oraz przepastne biblioteki skryptów, szablonów i webmasterskich sztuczek.

6. Encyklopedia WIEM

http://www.encyklopedia.pl/

Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna, zawierająca około 66 tysięcy haseł, ponad 3 tysiące zdjęć, ponad 900 ilustracji, tabel i map.

7. Infoseek

http://infoseek.icm.edu.pl

Najbogatsza polska wyszukiwarka internetowa.

8. Wirtualna Polska

http://www.wp.pl

Pierwszy polski katalog Internetu, przekształcany obecnie w portal. Oferuje darmowe konta, dostarcza informacje, dysponuje sklepem online itp.

9. Project Gutenberg

http://promo.net/pg/

Kolekcja dzieł światowej literatury, przepisana na komputerze oraz dostępna zupełnie za darmo.

10. Humor PL

http://www.humor.top.pl

Internetowy zbiór dowcipów i anegdot gwarantujących znakomitą porcję rozrywki.

Jednak prawdziwy rozwój Sieci zaczął się w marcu 1989 roku, kiedy Tim Berners-Lee, brytyjski programista pracujący w European Laboratory for Practice Physis w Genewie, wymyślił system, który pozwolił badaczom laboratorium współdzielić rozproszone dokumenty poprzez prostą w przeglądaniu i mogącą zawierać hiperłącza jedną formę dokumentową. W 1992 roku jego projekt - nazywany World Wide Web - rozpoczął karierę w Internecie wśród naukowców i badaczy. Jednym z fanów tego systemu był Marc Andreessen, który pracował w National Center for Supercomputing Applications. W 1993 roku wraz z programistą NCSA Erikiem Biną zaprojektował graficzną, w większości obsługiwaną za pomocą myszy przeglądarkę, nazwaną NCSA Mosaic. Popularność WWW zaczęła gwałtownie wzrastać, szczególnie gdy obaj programiści dołączyli w 1994 roku do projektu Netscape i rozpoczęli prace nad ulepszoną przeglądarką o nazwie Navigator.

Jak szybko rosła Sieć? Potrzeba było pięciu lat, by liczba serwerów wzrosła od zera do 1,5 tysiąca. Przez następne pięć lat liczba zwiększyła się do ponad 7 milionów i wciąż rośnie.

<HR WIDTH=50% ALIGN=CENTER>

Intel przegapił

Jakie znaczenie może mieć kilka miliardowych między przyjaciółmi? Wielkie, jak przekonał się Intel, pokonany przez błąd procesora Pentium w listopadzie 1994 roku. Na czym polegał problem? W czasie niektórych obliczeń układ popełniał błędy powyżej ósmego miejsca po przecinku. Intel uznał błąd za bez znaczenia. Historię podjęła jednak telewizja CNN, a prokuratorzy generalni w ośmiu stanach wystąpili przeciw Intelowi, który, ignorując użytkowników, popełnił największą gafę informacyjną w przemyśle komputerowym. Jak powiedział szef pewnej agencji reklamowej: "Był to klasyczny przykład, jak niezwykle mądrzy ludzie popełniają niezwykle głupie błędy". Intel zgodził się wymienić wszystkie wadliwe procesory kosztem 475 milionów dolarów. Firma dostała nauczkę. W 1997 roku, gdy odkryto błędy działania procesora Pentium II, Intel natychmiast zareagował, wprowadzając zmiany. Teraz publikuje listę wszystkich błędów znalezionych w każdym z nowych procesorów.