CYFROWY WIEK


Duma pocztowca

CYFROWY WIEK
Gdy słyszymy słowo "akademik", stają nad przed oczyma pokoje wypełnione książkami, butelkami i kartonami po pizzy. Jednak w pokoju Michaela Della w 1983 roku znaleźlibyśmy procesory i stacje dysków. Gdy koledzy Della wkuwali do egzaminów, on łączył obwody, tworząc płyty główne i sprzedając komputery za pośrednictwem poczty. Przed ukończeniem pierwszego roku na uniwersytecie w Austin w Teksasie opuścił uczelnię i założył firmę PC Limited, prekursora Dell Computer.

Opowieści o składakach montowanych przez Della w akademiku stanowią część historii przemysłu komputerowego. Jednak jego najważniejszym pomysłem była bezpośrednia sprzedaż wysyłkowa, co zrewolucjonizowało sposób dystrybucji komputerów. Obecnie firma osiąga 18 miliardów dolarów dochodu, a Dell przeszedł daleką drogę od pokoju w akademiku. W dalszym ciągu jest pionierem sprzedaży bezpośredniej, wykorzystując do tego Internet. Nieźle jak na człowieka bez wyższych studiów...

<HR WIDTH=50% ALIGN=CENTER>

Lekki jak 25-kilogramowy notebook

10 słów, o których chcielibyśmy zapomnieć

kropka.com

naj...

e- lub cybercoś

użytkownik

implementacja

wirtualny

aplikacja

Y2K

wsparcie

infostrada

Przenośność jest pojęciem względnym. Przypomnijcie sobie model 5100 firmy IBM. Przenośny komputer zaprezentowany w roku 1975 ważył 25 kilogramów i kosztował 19 975 dolarów. Według dzisiejszych standardów był kolosem. Jednak w czasach, gdy mainframe'y zajmowały całe pokoje, wydawał się maleńki.

Komputery nie malały aż do początku lat osiemdziesiątych i nawet wtedy pierwszy popularny przenośny Osborne 1 był wielkości maszyny do szycia i ważył 12 kilogramów. Pierwszy notebook Epsona HX-20 zawierał w 1,5-kilogramowej obudowie wbudowany napęd taśmowy oraz drukarkę, ale jego ekran mógł jednocześnie wyświetlać tylko cztery linie tekstu. W 1980 roku zadebiutował Radio Shack Pocket Computer. Wyposażony w klawiaturę typu QWERTY i 1,9 KB pamięci był prymitywnym przodkiem dzisiejszych notebooków - lub jak kto woli prehistorycznym asystentem cyfrowym.

<HR WIDTH=50% ALIGN=CENTER>

Temat z okładki

"Komputer domowy już jest" anonsowała gazeta "Popular Electronics" w styczniu 1975 roku. Wiadomość o zestawie komputerowym nazywanym Altair 8800 rozpaliła wyobraźnię czytelników. Wiele osób w Stanach ekscytowała możliwość złożenia komputera i po kilku dniach namysłu wysyłały zamówienia.

Altair nie był pierwszym PC. Wśród zapomnianych poprzedników należy wymienić komputer Kenbak (1971), sprzedawany przez jednoosobową firmę, czy francuski Micral (1973). Jednak to właśnie on rozpoczął rewolucję mikrokomputerową. Produkowany przez MITS, firmę z Albuquerque, sprzedawany był w zestawie do samodzielnego montażu za 387 dolarów lub złożony za 498. Wyposażono go w procesor 8080 o częstotliwości 2 MHz i 256 B pamięci, jednak nie zawierał monitora ani klawiatury. Można było jedynie zmieniać stan przełączników i obserwować świecenie diod informacyjnych.

I dlatego Altair został szybko wyposażony w monitor, klawiaturę, dodatkową pamięć oraz pamięć masową (najpierw w postaci taśm papierowych, a później dyskietek). Na potrzeby komputera opracowano system operacyjny CP/M i utworzono niewielką firmę nazwaną Microsoft. Przewidując dobry interes, Bill Gates i Paul Allen zebrali w całość język programowania BASIC i porzucili szkołę, by zająć się poważnym biznesem.

Gates i Allen stali się miliarderami, a twórca MITS Ed Roberts sprzedał firmę w 1977 roku i został wiejskim lekarzem. Produkcja komputera Altair została wstrzymana po dwóch latach.