CYFROWY WIEK


Start Me Up

CYFROWY WIEK
Kilka godzin przed północą 23 sierpnia 1995 roku rzesze klientów ustawiły się przed sklepami w całych Stanach. W jakim celu? By być pierwszymi nabywcami systemu Windows 95, następcy Windows 3.1.

Po trzech latach produkcji i wielu falstartach nowy system został zaprezentowany w namiocie cyrkowym w Redmond. Bill Gates wymieniał statystyki - między innymi w ciągu tych trzech lat powstały trzysta sześćdziesiąt dwie wersje systemu i urodziło się siedemdziesięcioro siedmioro dzieci twórców systemu. W tym czasie Rolling Stones śpiewali swój przebój "Start Me Up", przewodząc kampanii reklamowej.

Windows 95 stał się standardowym systemem komputerów PC. W ciągu pierwszych pięciu tygodni sprzedano ponad 3 miliony kopii. Prawdziwy geniusz Gatesa polega na docenieniu roli marketingu. Jego kampania pochłonęła 200 milionów dolarów (łącznie z 12 milionami za prawa do wykorzystania piosenki Stonesów), ale spowodowała zbiorową histerię, jaka nigdy wcześniej się nie zdarzyła w historii komputerów.

Choć Windows 95 stanowił krok naprzód w stosunku do Widows 3.1 - wykorzystywał zmieniony interfejs, mechanizmy Plug and Play, łącza internetowe - ale w gruncie rzeczy jego sercem był ciągle DOS. Mieszanina kodu 16- i 32- bitowego była w pewnym sensie krokiem wstecz, bowiem tworzyła warunki, w których nie dało się uniknąć awarii.

Jak zauważył jeden z analityków, "wydali wszystkie pieniądze na promocję faktu, że w Windows 95 istnieje przycisk Start!". Inni obserwatorzy zastanawiali się, czy Gates zna refren piosenki, którą kupił za 12 milionów dolarów: "You make grown man crying" - sprawiasz, że dorosły płacze.

<HR WIDTH=50% ALIGN=CENTER>

Yahoo!

CYFROWY WIEK
W kwietniu 1994 roku dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda miało nieoczekiwaną przerwę w zajęciach, gdyż ich profesor wyjechał na urlop naukowy. David Filo i Jerry Young nie mieli co robić, więc zaczęli surfować po Internecie. Nie potrzebowali wiele czasu, by stworzyć listę tematów uporządkowaną tematycznie. Wykorzystali program bazy danych do wykonania pracy i opublikowali wyniki w Internecie. Reszta to historia. Zbiór odnośników znany jako Yahoo jest dziś odwiedzany przez 80 milionów użytkowników miesięcznie.

W 1947 roku badacze z Harvardu testowali komputer Mark II, gdy maszyna przestała działać. Wewnątrz obudowy znaleziono owada, którego zabiło pole ektromagnetyczne od obwodów z prądem. Jego korpus został przylepiony do dziennika z adnotacją: "Znaleziono pierwszy przypadek wystąpienia buga (pluskwy)". Jednak określenie bug (błąd) powstało w innych okolicznościach, niż głosi legenda.

Jak twierdzi ekspert etymologii, pochodzi ono z czasów Tomasa Edisona i oznacza wadę, usterkę. Życie słowa "bug" jest nierozerwalnie związane z komputerami. We wczesnych latach czterdziestych pracownicy IBM rozpowszechnili to określenie na Harvardzie po udanej próbie zdiagnozowania działania komputera Mark I.

<HR WIDTH=50% ALIGN=CENTER>

Komputery stają się osobiste

Używanie pierwszego komputera wymagało wielu umiejętności, na przykład programowania i znajomości systemu dwójkowego. Zmiany nastąpiły w roku 1977, wraz z pojawieniem się pierwszych komputerów nowej generacji. Apple II zawierał kolorowy graficzny interfejs, Commodore PET 2001 (nazwany od Pet Rock) miał już wbudowany monitor.

W przeciwieństwie do pierwszych mikrokomputerów, były jednak gotowe do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka, Wystarczyło włączyć model TRS-80, aby dalej sam wykonywał czynności. Nie były to komputery perfekcyjne. Wczesne modele TRS-80 sprzedawane seryjnie miały na przykład tendencję do powtarzania znaków w czasie pisania. Klawisze, przypominające stosowane w kalkulatorach, utrudniały pracę. Oryginalny Apple II mógł wykonywać działania tylko na liczbach całkowitych. Po wyeliminowaniu błędów komputery zaczęły się sprzedawać lepiej, ale połowie lat osiemdziesiątych produkty IBM i ich klony zdominowały rynek. Dziś niektórzy z łezką w oku uruchamiają na pecetach emulatory Apple II, PET-a czy TRS-80, by przypomnieć sobie tamte czasy.