Cacko dla profesjonalnego amatora

Wszystkim użytkownikom półprofesjonalnych aparatów firmy Nikon (modele F70, F90 i F90X) pragnącym fotografować świat cyfrowo, bez konieczności stosowania błony światłoczułej, polecić mogę aparat Nikon E2s. Ten cyfrowy aparat na pierwszy rzut oka niewiele różni się od wymienionych wcześniej tradycyjnych lustrzanek. Zachowuje on pełną zgodność z systemem mocowania obiektywów stosowanym w aparatach Nikona. Także funkcjonalnie jest bardzo zbliżony do swoich poprzedników. Ci, którzy kiedykolwiek posługiwali się już półprofesjonalnym sprzętem fotograficznym Nikona nie powinni mieć żadnych probelmów z obsługą E2s.


Wszystkim użytkownikom półprofesjonalnych aparatów firmy Nikon (modele F70, F90 i F90X) pragnącym fotografować świat cyfrowo, bez konieczności stosowania błony światłoczułej, polecić mogę aparat Nikon E2s.

Ten cyfrowy aparat na pierwszy rzut oka niewiele różni się od wymienionych wcześniej tradycyjnych lustrzanek. Zachowuje on pełną zgodność z systemem mocowania obiektywów stosowanym w aparatach Nikona. Także funkcjonalnie jest bardzo zbliżony do swoich poprzedników. Ci, którzy kiedykolwiek posługiwali się już półprofesjonalnym sprzętem fotograficznym Nikona nie powinni mieć żadnych probelmów z obsługą E2s.

Fotografowanie bez filmu

Pierwszą różnicą rzucającą się w oczy jest większy rozmiar aparatu cyfrowego, a także, co z pewnością odczuje każdy kto wykonywać będzie fotografie z użyciem E2s, jego o wiele większy ciężar niż w przypadku tradycyjnej lustrzanki. Waga aparatu wyposażonego w baterię wynosi aż 1,85 kg co powoduje, że mniej wprawnym osobom często może drgać ręka przy robieniu zdjęć ? a to istotnie odbija się na jakości fotografii.

Użytkownik ma do dyspozycji kilka trybów fotografowania dających różne jakościowo zdjęcia. Od najsłabszego trybu BASIC (w którym zdjęcia robione są w rozdzielczości x na y i 256 kolarach) przez tryby NORMAL i FINE aż do HI, który daje zdjęcia o rozdzielczości x na y i xxx kolorach.

Oczywiście jakość fotografii przekłada się także na ilość jaka może się pomieścić na standardowej 15 MB karcie pamięci pełniącym w aparacie rolę filmu. Nośniki pamięci dostępne są w formie kart zgodnych ze standardem PCMCIA. I tak tryb BASIC pozwala wykonać 84 zdjęcia, NORMAL ? 43, FINE ? 21 a HIGH tylko 5 zdjęć z użyciem standardowej karty 15 MB.

Transmisja danych do komputera PC odbywa się poprzez umieszczenie karty PCMCIA ze zrobionymi wcześniej fotografiami w specjalnym czytniku podłączanym do magistrali SCSI komputera. Wraz z aparatem klient otrzymuje także oprogramowanie umożliwiające zarządzanie fotografiami w systemach Windows i Macintosh. Pozwala ono w dowolny sposób transferować zdjęcia na dysk twardy komputera, wybiórczo je kasować itd.

Dla tych, którzy wolą oglądać zdjęcia w większym formacie, Nikon przygotował w aparacie specjalne gniazdko wyprowadzające zawartość dysku twardego aparatu bezpośrednio na telewizor w formacie PAL lub NTSC. Funkcjonalność taka przydatna będzie wszystkim tym, którzy wolą przechowywać zdjęcia nie na dysku twardym komputera ale np. na kasecie wideo.

Komfort pracy

Z aparatem cyfrowym pracuje się identycznie jak ze standardową lustrzanką Nikona. Wszelkie funkcje takie jak nastawianie ostrości, pomiar naświetlania i wybór metody naświetlania wykonuje się dokładnie w ten sam sposób. E2s nie oferuje co prawda tak wielu predefiniowanych ustawień jak Nikon F90 (np. zoptymalizowanych dla robienia portretów, pejzaży czy też zdjęć w ruchu), niemniej jednak aparat sprawował się znakomicie podczas testów.

Cena zestawu, którą mieliśmy w redakcji, wynosiła około 15 000 zł. Zawierał on aparat Nikon E2s, obiektyw 50 mm F1,8 AF, kartę pamięci 15 MB i czytnik kart pamięci PCMCIA wraz z oprogramowaniem. Jest to cena około 3 razy wyższa niż w przypadku zakupu aparatu Nikon F90 z takim samym obiektywem. Niestety za luksus trzeba zapłacić.

Aparat cyfrowy: Nikon E2s

Producent: Nikon

Wymagania systemowe: komputer zgodny z IBM PC min 386, 16 MB RAM, adapter SCSI Windows 3.1x, 95,.3 lub Apple Macintosh.

Dystrybucja: Camera Sp. z o.o., tel: (022) 828 12 55, fax: (022) 828 12 53, e-mail: nikon@polbox.com.pl

Cena: aparat Nikon E2s - 39 tys. PLN , obiektyw 50mm - 359 PLN, karta PCMCIA 15 MB - 3085 PLN, zewnętrzny czytnik do kart PCMCIA - 3020 PLN (wszystkie ceny bez VAT)

Strona WWW Nikon: http://www.klt.co.jp/Nikon/EID/Digital_Cameras/E2/index.html