Cała prawda o pracy w koreańskim Samsungu, „najlepszej firmie na świecie”

Chcielibyście pracować w Samsungu w Korei? Po przeczytaniu tego wywiadu chyba zmienicie zdanie...

Obecnie na rynku elektroniki użytkowej rządzą dwie firmy: Apple i Samsung. Z pewnością wielu z Was zastanawia się, jak wyglądają one od wewnątrz patrząc z perspektywy pracownika. Dużo informacji na ten temat można znajdziecie w serwisie Bankier.pl, w którym pojawił właśnie się wywiad z Anną Sawińską, autorką książki „Za rękę z Koreańczykiem” mającą okazję pracować w Korei w firmie Samsung Electronics.

Z wypowiedzi Pani Anny wyłania się obraz firmy, która stosuje często szokujące dla nas Polaków praktyki. Poniżej zebrałem najciekawsze informacje:

1. Najlepsza firma w Korei

Firma Samsung Electronics traktowana jest jak dobro narodowe i obrońca koreańskiej tradycji, a praca w niej stanowi marzenie każdego dziecka, a przede wszystkim jego rodziców.

Zobacz również:

  • Apple Watch 7 vs Galaxy Watch 4: Co różni te smartwatche?
  • Samsung Galaxy S22 - cena, data premiery, specyfikacja [16.09.2021]
  • Pracownicy Blue Origin opuszczają Jeffa Bezosa

3. Obowiązkowy obóz

Nowi pracownicy muszą przejść kilkumiesięczny obóz przygotowawczy. W przypadku Samsunga jest on znacznie bardziej intensywny i długi niż w przypadku innych koreańskich korporacji. Wyniki uzyskane na obozie decydują o tym, na jakie stanowisko trafimy.

Podczas obozu oprócz zadań podnoszących kwalifikacje pracownik poddawany jest, jak to określiła Pani Anna, praniu mózgu, podczas którego wpaja mu się lojalność wobec firmy oraz poczucie jej wyjątkowości. Na koniec organizowany jest koncert inauguracyjny, na którym na telebimach występują znane na całym świecie osoby (celebryci, sportowcy) podkreślający, jak wielkie szczęście spotkało nowych pracowników, że trafili do najlepszej firmy na świecie. O tym, że wspomniane pranie mózgu przyniosło zamierzony efekt może świadczyć fakt, że wielu z nich podczas tej uroczystości płacze śpiewając ze świeczką w dłoni pieśni pochwalne na cześć Samsunga.

4. Punktualność

Do tego przywiązuje się ogromną wagę. Naliczane są nawet sekundowe spóźnienia.

5. Nadgodziny

Nieważne są ich rezultaty (i tak całą śmietankę spije szef), lecz ważne, żeby były, ponieważ oznaczają lojalność i poświęcenie dla firmy.

6. Szef ma zawsze rację

Nie ma możliwości odmówienia wykonania polecenia przełożonego, choćby było najbardziej absurdalne.

7. Trampolina do dalszej kariery

Osoba pracująca w Samsungu (jeżeli już będzie miała dość), ma znacznie większą szansę na znalezienie pracy w innej firmie.

Zachęcam do przeczytania całego wywiadu, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat pracy w koreańskich korporacjach, a także o samych Koreańczykach. Dla zachęcania dodam jeszcze tylko, że w Korei kobiety są podobno znacznie lepszymi, bardziej inteligentnymi pracownikami od mężczyzn...