Cała prawda o telewizorach z podświetleniem LED

Zastosowanie diod, a poprawa kątów widzenia

Cała prawda o telewizorach z podświetleniem LED

Wykorzystujący podświetlenie typu edge-lit LED model Sony KLV-40ZX1M

Następny element, na który zwracają uwagę przeciwnicy telewizorów LCD, to kąty widzenia słabsze niż w przypadku plazm. Im są one lepsze, tym mniej obraz traci na swojej jakości przy patrzeniu na niego pod dużym kątem. Czy w przypadku modeli korzystających z podświetlenia diodowego wspomniany parametr może ulec poprawie? Nie. "Przypadłością" tą dotknięte są, ze względu na swoją konstrukcję, same panele LCD.

Większa energooszczędność. Czy warto w to inwestować?

Nie ulega wątpliwości, że telewizory z podświetleniem LED są, co mocno podkreślają ich producenci, mniej "prądożerne" od swoich standardowych odpowiedników. Czy jednak warto kierować się przy zakupie takiego urządzenia wyłącznie jego poborem mocy i co za tym idzie nadzieją na znaczne oszczędności za energię?

Zobacz również:

  • Nowości dla graczy i nie tylko od AOC oraz Philips

Raczej nie. Należy bowiem sobie uświadomić, że kupując diodowy odbiornik, możemy liczyć stosunkowo na niewielkie (rzędu kilkudziesięciu zł rocznie) oszczędności wynikające z jego mniejszego poboru mocy.

Ekologia

Trzeba zaznaczyć, że telewizory LED LCD są przyjazne dla środowiska (w każdym razie bardziej od swoich konkurentów). W odróżnieniu od wyposażonych w standardowe podświetlenie modeli, podczas produkcji wykorzystywanych przez nie podświetleń nie używa się rtęci. Oczywiście duże znaczenie ma też wspomniany wcześniej niewielki ich apetyt na prąd.

LED = wyższa cena

Ceny telewizorów z podświetleniem LED są obecnie wysokie. O ile średnio trzeba za nie zapłacić o 1000 - 2000 zł więcej od standardowych LCD TV, to w przypadku topowych modeli różnica ta może sięgać kilku tysięcy zł. Trzeba się więc poważnie zastanowić przed zakupem takiego odbiornika, czy to, co nam oferuje (lepszy obraz, mniejsza waga i grubość, niższe zużycie energii), jest dla nas warte jego ceny.

Najlepsze LED LCD TV a plazmy

W przypadku topowych modeli korzystających z podświetlenia diodami LED, prezentowany przez nie obraz jest zbliżony do tego, który oferują plazmy. Ponadto urządzenia takie są lżejsze od swoich konkurentów (ważne przy zawieszaniu ich na ścianie) oraz pobierają znacznie mniej prądu. Cechują się jednakże, o czym wspominaliśmy, gorszymi kątami widzenia.

Właściwe ustawienia

Z pewnością każdy z nas zauważył, że w supermarketach (i nie tylko) często wśród prezentowanych na półkach telewizorów trudno znaleźć egzemplarz, który mógłby się pochwalić naprawdę ładnym obrazem. Wina zazwyczaj leży nie po stronie odbiorników, lecz obsługi, która nie chce (lub nie potrafi) odpowiednio ustawić parametrów ich pracy (inną sprawą jest oczywiście również zapewnienie dobrej jakości sygnału, a nie np. podłączenie do modelu Full HD zwykłej anteny). Nie dziwi więc opinia wygłaszana przez osoby niezbyt zorientowane w temacie, że "płaskie telewizory są słabe, bo mają brzydki obraz".

Warto więc mieć świadomość, że trzeba poświęcić trochę czasu na przestudiowanie instrukcji (sięgnięcie również do Internetu) oraz zabawę z pilotem, aby wydobyć z telewizora z podświetleniem LED jego prawdziwe możliwości. Inaczej można nie zauważyć różnicy pomiędzy wyświetlanym przez niego obrazem a tym, który prezentuje zwykły LCD TV.

Podsumowanie

Telewizory LED LCD oferują obraz lepszy od swoich pozbawionych diodowego podświetlenia odpowiedników. Jeżeli jednak myślisz, że każdy model zapewni ci obraz o takiej jakości jak plazmy czy OLED-y, możesz się mocno zawieść. Z pewnością urządzenie takie spełni wymagania osób szukających rozwiązania cechującego się atrakcyjnym wzornictwem i nie przykładających przy tym zbytniej wagi do ceny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: