Calculius 1.0 - Pomocnik ucznia

Calculius 1.0 to uniwersalny kalkulator, który potrafi rozwiązywać równania kwadratowe oraz rysować wykresy funkcji. Nie są może olśniewające i nie oszałamiają liczbą użytych kolorów (chociaż można je zmieniać), ale pozwalają szybko się zorientować w przebiegu badanej funkcji.

Program zawiera kilka dodatków, które ułatwiają korzystanie z niego. Naszym zdaniem najwygodniejsza jest możliwość opuszczania znaku mnożenia w wypadku zmiennych i nawiasów (piszemy "4x" zamiast "4*x" itd.).

Niewygodny w użyciu

Okno, w którym wpisuje się funkcje do narysowania, jest niedopracowane. Za każdym razem trzeba przepisywać wyrażenie od początku, to samo dotyczy zakresów (przedziału od-do) - to nie zachęca do eksperymentowania. Bez uważnej lektury instrukcji nikt by się raczej nie domyślił, że w pole Expression należy wpisać funkcję w postaci x^2-sin(x), a w pole Variable - symbol zmiennej (w tym wypadku: x). Brakuje choćby małej wskazówki, dymka z podpowiedzią. Na szczęście po opanowaniu składni problemy znikają.

Calculius 1.0 ma bardzo małe wymagania sprzętowe. Nie potrzebuje wydajnych procesorów ani nowoczesnych systemów operacyjnych. Powinien uruchomić się nawet na starym notebooku z Windows 98.

Plusy:

+ bardzo szybko działa

+ rozwiązuje równania kwadratowe

+ rysuje wykresy

Minusy:

- niewygodne wprowadzanie funkcji

- ubogie wykresy

Podsumowanie

Calculius dobrze sprawdzi się jako pomocnik ucznia w zadaniach, w których konieczne jest narysowanie wykresu funkcji.