Callisto - programistyczny "dziesięciopak"

Fundacja Eclipse dotrzymała terminu - w miniony piątek ujrzał światło dzienne projekt Callisto, który miał na celu zsynchronizowanie pojawienia się kolejnej wersji platformy Eclipse 3.2 wraz z dziewięcioma innymi projektami programistycznymi. Cały pakiet składa się z narzędzia do tworzenia raportów, platformy do tworzenia aplikacji i usług sieciowych oraz innych, pomocniczych projektów. Wydaje się, że Callisto ma szansę być kamieniem milowym, dzięki któremu Fundacja zostawi konkurencję daleko w tyle, a użytkownikom da jeszcze bardziej rozbudowane, solidne narzędzie deweloperskie.

Podstawą całego projektu jest oczywiście platforma Eclipse, natomiast w skład Callisto Simultaneous Release weszło łącznie aż dziesięć różnych narzędzi, bądź to odświeżonych, bądź też nowych, które mają zwiększyć funkcjonalność całej platformy. Nowe podejście do jednoczesnego udostępniania nowych wersji ma na celu między innymi eliminację niepewności, jeżeli chodzi o kompatybilność różnych wersji składników platformy, a także umożliwienie w łatwiejszy sposób skompletowanie całego, niezbędnego środowiska wymaganego przez użytkowników do budowania aplikacji. Nie oznacza to oczywiście połączenia wszystkich składowych projektów w jeden, lecz tylko udostępnienie ich nowych, kompatybilnych wersji w jednym czasie.

Przyjrzyjmy się więc pokrótce składnikom Callisto.

Business Intelligence and Reporting Tools (BIRT) Project

Nie minęło pół roku od pojawienia się wersji 2.0 tego doskonałego systemu służącego do raportowania w aplikacjach webowych, a już mamy kolejną. BIRT został zbudowany na bazie platformy Eclipse i jest złożony z dwóch głównych komponentów: modułu uruchomieniowego, instalowanego zwykle na serwerze aplikacji oraz designera służącego do projektowania raportów i wykresów.

Callisto - programistyczny "dziesięciopak"

Zaawansowane wykresy tworzone za pomocą BIRT

Nowa wersja BIRT jest łatwiejsza w dystrybucji oraz łatwiej się ją instaluje. Wśród innych nowości, które oferuje projekt, znajdziemy między innymi usprawnienia i rozszerzenia modułu do tworzenia wykresów, łatwiejsze łączenie zależnych raportów, możliwość definiowania wielu tzw. master pages, możliwość tworzenia połączonych źródeł danych i to pochodzących z różnego typu źródeł (np. część z bazy danych, a część z pliku XML), większą kontrolę nad podziałem stron i wiele innych.