Cały ten zgiełk


Dzięki za pamięć

Cały ten zgiełk

Pamięć RAMBUS przyśpiesza wielozadaniowość - raport z testów

Cóż takiego wspaniałego ma pamięć RDRAM (litera R w skrócie oznacza Rambus - firmę, która wymyśliła tę technologię)? Moduły pamięci Rambus, znane jako RIMM-y, wymagają innego gniazda i wykorzystują magistralę pamięci o wyższej szybkości niż dzisiejsze DIMM-y. Występują one w trzech rodzajach: PC-600, PC-700 i PC-800, które zapewniają potencjalny maksymalny transfer rzędu odpowiednio 1,2 GB, 1,4 GB i 1,6 GB (dla porównania, PC-100 ma przepustowość tylko 0,8 GB).

Nie testowaliśmy jeszcze komputerów z PC-600 i PC-700, ale eksperci uważają, że PC-600 nie ma znacznej przewagi nad SDRAM. Najlepszy PC-800 jest oczywiście najdroższy i kosztuje pięć razy więcej od SDRAM, to zaś rzutuje na ceny komputerów. Optimus Prestige z taką pamięcią, twardym dyskiem 18 GB, napędem DVD-ROM 5x i kartą graficzną nVidia RIVA TNT2 32 MB kosztuje aż 9251zł.

Czas pokaże

Zanim podejmiesz decyzję, pamiętaj, że warto jeszcze trochę poczekać. Dopiero gdy przetestujemy Athlony 700 i kolejne komputery z PIII Coppermine, będziesz miał lepszy obraz sytuacji. Może w momencie, gdy czytasz ten artykuł, wyjaśnia się ostatecznie sytuacja wstrzymanego chipsetu 820. Od tego zależy bowiem rynkowy status pamięci RDRAM, a przede wszystkim - samego PIII Coppermine.

Na razie wnioski są następujące: jeśli 820 w końcu wejdzie na rynek, w połączeniu z PIII 733 i pamięcią RDRAM będzie stanowić najmocniejszy aktualnie komputer klasy PC. Jednak wysoka cena takiego zestawu powoduje, że warto przyjrzeć się niewiele słabszym pecetom z Athlonem: świetnie wypadają w testach aplikacji biu- rowych, jak i multimedialnych. Doskonale radzą sobie nawet z poważnymi aplikacjami w rodzaju AutoCAD-a. Pamiętaj, że wielozadaniowość jest jedynym testem, gdzie system PIII/Rambus wyraźnie bije pecety z Athlonem.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, a nowy komputer kupujesz zwykle co kilka lat i raczej nie wymieniasz procesora, poczekaj na obniżki cen pecetów Pentium III z BX. Do prostych zadań w rodzaju pracy z aplikacjami Microsoft Office czy przeglądania WWW dają wystarczająco dużo mocy. W przyszłym roku ceny pamięci Rambus powinny spaść, a sam RDRAM będzie miał konkurencję ze strony Double Data Rate SDRAM - typu pamięci działającego jak PC-800, lecz za mniejsze pieniądze.

Nie zmienia to jednak faktu, że cały ten zgiełk nowych opcji przyprawia o dreszcze nawet największych fanów komputerów. Co więc masz robić? Zacząć się uczyć nowych chipsetów i pamięci oraz wertować dane techniczne. Natomiast na pewno nie ufać sprzedawcom przekonującym, że listopad jest najlepszym miesiącem na zakupy.