Cały ten zgiełk - Przegląd odtwarzaczy stacjonarnych


I co na deser?

Co jeszcze oferują nam odtwarzacze stacjonarne? Wszystko to, czego oczekujemy od technologii DVD. Trzymając w ręku pilot, możemy zmienić domyślną konfigurację na taką, jaka bardziej odpowiada naszym potrzebom - wszystko poprzez GUI na ekranie telewizora. Obsługa takiego interfejsu nasuwa skojarzenia z "okienkami" w komputerze. Kursorem przeskakujemy na kolejne pozycje menu, gdzie rolę myszki pełni pilot.

Przede wszystkim możemy zaprogramować domyślny język (warstwę dźwiękową i napisy). Wkładając płytkę z filmem nagranym w kilku wersjach językowych, odtwarzacz sam znajdzie tę, która nam najbardziej odpowiada. Niestety, żadne ze znanych nam urządzeń nie ma w menu w jęz. polskim. Producenci jak dotąd, ograniczają się do języków narodów, tworzących największy rynek dla technologii DVD, czyli angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy portugalskiego. Na szczęście, zawsze pozostaje nadzieja, że nasz język znajdzie się na płytce włożonej właśnie do napędu.

<CENTER>

Cały ten zgiełk - Przegląd odtwarzaczy stacjonarnych

Samsung DVD 907

Cena: 2799 zł

Odtwarzacz DVD, VCD i CD, umożliwiający odtwarzanie zarówno płyt nagranych w systemie NTSC, jak i PAL lub SECAM. Dodatkowo posiada wewnętrzny dekoder Dolby Digital AC-3.

 
Cały ten zgiełk - Przegląd odtwarzaczy stacjonarnych

Thomson DTH 2000

Cena: 2499 zł

Cyfrowy odtwarzacz DVD, VCD i CD pracujący w standardach PAL i NTSC. Dźwięk Virtual Surround (tylko w przypadku Dolby Digital). Obsługiwany podświetlanym pilotem.

 
Cały ten zgiełk - Przegląd odtwarzaczy stacjonarnych

Thomson DTH 2500

Cena: 2990 zł

Odtwarzacz DVD, VCD i CD wyposażony w podwójny dekoder Dolby Digital AC3 i MPEG-2. Odtwarza płyty w standardach PAL i NTSC. Obsługiwany podświetlanym pilotem i pokrętłem Shuttle na przednim panelu.

</CENTER>

Inną cechą, spotykaną w wielu odtwarzaczach DVD, jest zdolność do zmiany wielkości ekranu w zależności od telewizora standardowego (4:3) bądź szerokoekranowego (16:9). Dzięki temu filmy dostosowane do standardu 16:9 oglądamy bez czarnych pasków na górze i na dole - wypełniona jest cała powierzchnia ekranu. Niestety, odbywa się to kosztem jakości. Gdy uważnie przyjrzymy się obrazowi przekonwertowanemu z 16:9 na 4:3, dostrzeżemy sztucznie dodane interlinie. W drugą stronę wygląda to już lepiej.

Dla rodziców, zaniepokojonych prawidłowym rozwojem psychicznym swoich pociech, producenci większości urządzeń przewidzieli parental lock, zabezpieczany kilkucyfrowym kodem. Umożliwia on blokadę odtwarzania filmów oznaczonych jako szkodliwe dla nieletnich. Opcja wydaje się być szczególnie przydatna, gdy w domowym archiwum znajdują się filmy erotyczne lub zawierające sceny wyjątkowo drastyczne. Niestety, o tym, czy film jest zabezpieczony, decyduje producent płyty. Jeżeli rodzicielskie zabezpieczenie nie zostało przewidziane podczas masteringu krążka, nie ma praktycznej możliwości dodania do "czarnej listy" własnych tytułów.

Jeżeli musimy przerwać oglądanie filmu, ale chcielibyśmy do niego powrócić, z pomocą przychodzi nam pamięć parametrów odtwarzania. Możemy wyjąć płytę, w jej miejsce wsunąć inną, a potem powrócić do pierwszej w momencie, w którym przerwaliśmy seans. Nasze prywatne ustawienia, dotyczące konkretnego krążka - językowe, wizyjne i dźwiękowe - zostaną zachowane. Równie przydatne są zakładki, którymi można oznaczyć interesujące miejsca w filmie. Wystarczy jeden ruch pilota i już jesteśmy w zapamiętanej scenie.

Czego brak?

Stacjonarny odtwarzacz DVD nie jest rozwiązaniem na wszystkie okazje. Cena takiego urządzenia może skutecznie ostudzić chęć jego zakupu. W porównaniu z magnetowidem, w sprzęcie DVD tego rodzaju szczególnie odczuwalny jest brak możliwości zapisu. Z kolei komputerowe czytniki konkurują ze sprzętem stacjonarnym nie tylko ceną, lecz także możliwością szerszego zastosowania. Możemy na nich przecież nie tylko oglądać filmy i słuchać muzyki, ale także korzystać z programów.

Słuchając płyt CD lub odtwarzając programy z CD-ROM-ów, nieraz zdarza się, że dane są tracone: "przeskakuje igła" fragment utworu jest pomijany, a instalacja nowej aplikacji zawiesza maszynę. Stosowane w komputerowych czytnikach DVD mechanizmy korekcji niewiele odbiegają od używanych w czytnikach CD. Inaczej rzecz się ma w odtwarzaczach stacjonarnych.

Wyższość komputerowego "kina" tkwi także tam, gdzie - paradoksalnie - leży jego słabość. Kupując stacjonarny odtwarzacz, otrzymujemy urządzenie zamknięte, nie mamy żadnej możliwości "podrasowania" zestawu. W przypadku PC, zawsze możemy dokupić więcej pamięci, wymienić procesor na szybszy czy wręcz postarać się o nowszą i do tego zgodną z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi kartę dekodera. Dokuczliwe kody regionalne, ograniczające naszą swobodę w wyborze tytułów na DVD, można odblokować w komputerach przy użyciu niewielkich programów. Stacjonarny odtwarzacz - o ile producent przewidująco nie zainstalował w nim przełącznika strefowego - wymaga bardziej skomplikowanych operacji z lutownicą w ręku.

Co wybrać?

Jeżeli chcielibyśmy głównie odtwarzać filmy z krążków DVD i słuchać nagrań z płyty kompaktowej, a jednocześnie zależy nam na najwyższej jakości obrazu i dźwięku, możemy już zacząć myśleć o stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Jeśli koszt stworzonego w ten sposób kina domowego nie powoduje cierpnięcia skóry, możemy śmiało udać się do sklepu. Jednak gdy równie ważna jest dla nas możliwość korzystania z programów komputerowych na DVD, a wysokie koszty nie pozwalają nam na wybór dwóch urządzeń jednocześnie - powinniśmy zdecydować się na komputerowy czytnik DVD.