Cambridge iReport - smartfony pomagają w łataniu dróg

Mieszkańcy amerykańskiego miasta Cambridge w stanie Massachusetts otrzymali aplikację dla iPhone'a i Androida, która pozwala im na zgłaszanie złego stanu nawierzchni dróg, przykładów wandalizmu i innych problemów.

Cambridge iReport

Do tej pory mieszkańcy musieli dzwonić do ratusza i przejść kilka etapów rozmowy przed zgłoszeniem problemu z nawierzchnią. Często mieli problemy z dotarciem do osoby zajmującej się danym tematem. Niedawno jednak dyrektor ds. informatyki ratusza, Mary Hart wpadła ze swoim zespołem na ciekawy pomysł.

Przy współpracy deweloperów iSite Design, ratusz Cambridge stworzył aplikacje dla iPhone'a i Androida. Nazywa się Cambridge iReport i pozwala w znacznie prostszy sposób zgłaszać problemy na drogach i nie tylko za pomocą smartfonu.

Po krótkich testach aplikacja została powszechnie wprowadzone w październiku 2011 roku. Pozwala ona na przesyłanie zdjęcia problemu, jakim może być dziurawa nawierzchnia, graffiti, zepsute światła uliczne itd.. Można też opisać problem własnymi słowami. Jego lokalizacja zaznaczana jest na Mapach Google.

Użytkownik informujący o problemie otrzymuje mailowe powiadomienie o przyjęciu zgłoszenia i może dalej monitorować jego realizację. Miasto Cambridge wydało na projekt 45 000 dolarów. Do lutego 2012 roku aplikację pobrano 500 razy na iPhone'a i 139 razy na Androida. Odebrano 478 zgłoszeń, a 429 z nich doczekało się realizacji.

Jak podoba wam się taka forma kontaktu z władzami? Może słyszeliście o inicjatywach tego typu w Polsce?