Camtasia Studio 6

TechSmith regularnie aktualizuje jeden ze swoich czołowych produktów - Camtasia Studio, którego nowe wersje ukazują się regularnie co rok. To jedno z najlepszych na rynku narzędzi do tworzenia tzw. screencastów, czyli filmów ilustrujących czynności wykonywane na ekranie komputera.


TechSmith regularnie aktualizuje jeden ze swoich czołowych produktów - Camtasia Studio, którego nowe wersje ukazują się regularnie co rok. To jedno z najlepszych na rynku narzędzi do tworzenia tzw. screencastów, czyli filmów ilustrujących czynności wykonywane na ekranie komputera.

Camtasia Studio 6

Informacje:http://www.techsmith.com ;http://tts.com.pl Cena: 1092 zł

Programy tej kategorii zyskały poprzednio popularność przede wszystkim w firmach, jednak z chwilą upowszechnienia się blogów, szczególnie o tematyce technicznej, stały się też narzędziami używanymi przez blogerów do prezentowania oprogramowania czy usług internetowych.

Podstawowy zrąb dostępnych obecnie funkcji, jak i sposób funkcjonowania, pojawił się w programie jeszcze w wersji 3 - od tej pory kolejne wersje są uzupełniane o mniej czy bardziej znaczące innowacje, przede wszystkim związane z Internetem, sukcesywnie poprawiany jest też interfejs i ergonomia działania.

Sposób działania

Camtasia Studio 6

Camtasia Studio 6

Camtasia Studio startuje z domyślnym ekranem początkowym, który pozwala wybrać jedną z czynności - najczęściej jest oczywiście używane nagrywanie ekranu komputera. Jeśli wyłączysz ekran początkowy, nagrywanie można uruchomić w menu. Warto jeszcze od razu zauważyć, że jedną z opcji jest rejestrowanie pokazu slajdów tworzonych w Microsoft PowerPoint, jednak z nieznanych nam przyczyn dodatek Camtasia, choć aktywny w opcjach PowerPointa, nie jest widoczny w jego interfejsie (środowisko Windows Vista, PowerPoint 2007). Możemy jednak posłużyć się w zamian kombinacjami klawiszy [Ctrl Shift F9] (start, wstrzymanie) i [Ctrl Shift F10] (zakończenie).

Uruchomienie rejestrowania powoduje wyświetlenie interfejsu rejestratora - możemy określić rozmiary przechwytywanego fragmentu ekranu, a także włączyć dodatkowo nagrywanie dźwięku (czyli własnego komentarza słownego do pokazywanych czynności) i wybrać głośność. Posiadacze kamery internetowej mogą jeszcze uruchomić to urządzenie, która będzie pokazywać narratora w małym okienku. Jest to nierzadko przydatne ze względów czysto prezentacyjnych.

Po uruchomieniu nagrywania program daje kilka sekund na przygotowanie się, po czym możemy rejestrować akcję na ekranie. Po zatrzymaniu okno odtwarzacza wyświetla prezentację, po czym możemy przejść do edycji nagrania w module edycyjnym Camtasii lub od razu przystąpić do kompilowania pliku filmowego. Nie zapomnij wtedy wyłączyć rejestratora, który pozostaje aktywny w zasobniku systemowym.

Moduł edycyjny proponuje domyślne przeznaczenie nagrania, ale z rozwijanej listy możemy wybrać jeden z dziewięciu szablonów (np. blog, iPhone, YouTube, iPod, HD), jak też wybrać rozmiary i format samodzielnie. Zarejestrowany film jest umieszczany na ścieżkach audio i wideo. Od tego momentu pracujemy z programem podobnie jak w typowych edytorach wideo, mając jednak do dyspozycji dodatkowe narzędzia prezentacyjne.

Przykładowo, gdy uruchomimy narzędzie SmartFocus, automatycznie zostaną wbudowane w film "najazdy kamery", czyli przybliżanie szczegółów pokazywanych w danym momencie przez kursor myszy, który wędruje po ekranie w trakcie nagrywania. Autor może też określić sposób przybliżania ręcznie, wybierając moment i stopień przybliżenia, tak więc mamy tutaj całkowitą swobodę działania. Możliwe jest także wstawienie na ścieżkę napisów, jak i symboli zwracających uwagę widza na jakiś fragment - tzw. Callouts. Przydatną techniką jest wyróżnianie kursora, co zwiększa wygodę oglądania filmu.

Gdy prezentacja składa się z przynajmniej kilku oddzielnych fragmentów, można wplatać między nie tzw. efekty przejść, jak również slajdy z tytułami - dla wygody możemy zmienić widok taśmy filmowej na widok slajdów.

Gdy całość jest gotowa, dokonujemy kompilacji filmu zgodnie z wybranym szablonem - choć możemy zmienić ustawienia, dobrze jest wybrać właściwy szablon na początku, a potem postępować według jego domyślnych ustawień. Po wykonaniu kilku kolejnych kroków program przystępuje do renderowania pliku wynikowego.

Praca z filmem wymaga pewnej zręczności, a przede wszystkim nabrania doświadczenia w korzystaniu ze wszystkich dostępnych narzędzi, jednak każdy użytkownik znający choćby wideoedytor Windows Movie Maker powinien poczuć się, jak w domu, gdyż Camtasia dość wiernie odtwarza to środowisko.

Kilka nowości

Twórcy programu skupili się w najnowszej wersji przede wszystkim na udoskonaleniu interfejsu i ergonomii działania. Między innymi rejestrator, który potrafi teraz przechwytywać pełnoekranowe klipy wideo, zapamiętuje ostatnie ustawienia nagrywania, co przyspiesza pracę, gdy tworzymy wiele filmów. W opcjach mamy teraz możliwość zdefiniowania gorących klawiszy przypisanych do rozmaitych funkcji.

Gdy rejestrujemy czynności z komentarzem, mamy możliwość dokonania późniejszej edycji osobnych ścieżek audio i wideo.

Najciekawszą nowością w zakresie edycji jest funkcja tworzenia trójwymiarowej perspektywy, gdy edytujemy parametry przybliżania jakiegoś fragmentu ekranu - wykonać to możemy w oknie Zoom-n-Pan, w opcjach zaawansowanych. Pełni to oczywiście rolę prezentacyjną, uatrakcyjniając pokaz.

Użytkownikom korzystających z formatu QuickTime przyda się z pewnością możliwość importowania plików w formacie MOV.

Plusy:

  • rozbudowane narzędzia edycyjne
  • intuicyjny interfejs
  • szeroka paleta szablonów i formatów
  • publikowanie w serwisach wideo

Minusy:

  • wysoka cena
  • brak polskiej wersji

Ocena: 9/10

Podsumowanie: Jeden z najlepszych programów do screencastów na rynku, jednak o dość wygórowanej cenie